Czy Jezus był faryzeuszem? Watykańska konferencja chce rzucić nowe światło na Jego osobę

(fot. depositphotos.com)

"Jezus nigdy nie wyrzekł się swojej żydowskiej wiary, lecz przeciwnie, wezwał swych braci do większej czystości religijnej i moralnej, często z większą surowością niż zalecono w żydowskim prawie".

 

Papieski Instytut Biblijny, Kardynał Bea Center, Fundacja Uniwersytetu Gregoriańskiego, Amerykański Komitet Żydowski i Konferencja Biskupów Włoskich jednoczą się, aby ponownie ocenić historię i obalić stereotypy.

 

Papieski Instytut Biblijny (znany jako The Biblicum) obchodzi 110. rocznicę istnienia.

 

Naukowa, międzynarodowa, międzyreligijna konferencja, która zapowiada się jako kolejny kamień milowy w ewoluującej historii stosunków chrześcijańsko-żydowskich, nosi nazwę ,"Jezus i faryzeusze: interdyscyplinarna ocena". Jak informuje Catholic News Agency, odbędzie się ona we współpracy z Centrum Studiów Judaistycznych Papieskiego Uniwersytetu Kardynała Bea 7-9 maja. 9 maja papież Franciszek przyjmie uczestników konferencji na audiencji.

 

Oczekiwania co do innowacyjnego wkładu tego wydarzenia są wysokie. Żydowscy, protestanccy i katoliccy uczeni oraz ci z innych środowisk będą podróżować do Rzymu z 10 różnych krajów, 4 kontynentów, aby wziąć udział w konferencji naukowej dotyczącej tego, co jest znane na temat faryzeuszy z różnych starożytnych źródeł, takich jak pisma Józefa Flawiusza, Qumran, znaleziska archeologiczne, Nowy Testament i literatura rabiniczna.

 

W ramach badań naukowcy będą starali się zrozumieć, w jaki sposób faryzeusze i ich relacje z Jezusem zostały przedstawione w literaturze patrystycznej, średniowiecznych interpretacjach żydowskich, filmach, podręcznikach religijnych i homiletyce.

 

Zdaniem organizatorów konferencji faryzeusze są od wieków przedstawiani w lekceważący sposób jako synonim ludzi obłudnych, przemądrzałych, świętoszkowatych, drobiazgowych wrogów Jezusa. Definicje te, o których wspominali organizatorzy na niedawnej konferencji prasowej, są wymienione w wielu słownikach i często nadal używane przez przywódców politycznych i religijnych, aby wskazać na postawę cechującą się brakiem duchowości lub jako przykład moralnego zepsucia.

 

"Niestety, stereotypy te, wyodrębnione z pierwotnego wewnątrz-religijnego kontekstu, a nawet semantycznie oderwane od odniesienia do współczesnego judaizmu, są również wykorzystywane do uzasadnienia antysemityzmu stojącego za pogromami i prześladowaniami Żydów przez prawie 2000 lat" - pisze CNA.  

 

Jednak jak powiedzieli organizatorzy, Jezus sam był faryzeuszem. Podobnie jak św. Paweł z Tarsu, określając się tak w liście do Filipian (Flp 3, 5), gdzie opisuje, że został "obrzezany ósmego dnia, przez lud Izraela, plemię Beniamina".

 

"Jezus nigdy nie wyrzekł się swojej żydowskiej wiary, lecz przeciwnie, wezwał swych braci do większej czystości religijnej i moralnej, często z większą surowością niż zalecono w żydowskim prawie" - cytuje organizatorów CNA. 

 

W czasie konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie organizatorzy podkreślali,  że "niewłaściwie negatywne traktowanie faryzeuszy jest częścią znacznie większego problemu - zakorzenionego w fałszywym przeciwstawianiu katolicyzmu jako religii miłości przeciwko judaizmowi jako religii legalistycznej - podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy obiema religiami miłości (i etyki)".

 

W związku z tym konferencja ma połączyć multidyscyplinarne podejście do wszystkich starożytnych źródeł na temat faryzeuszy, będzie zwracać szczególną uwagę na skutki opinii wyrażanych na temat tej obarczonej stereotypami grupy. Będzie także próbą pokazania, w jaki sposób uprzedzenia zostały przezwyciężone.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

208

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~asyz 19:11:42 | 2019-04-14
Może najwyższy czas żeby naród żydowski uwierzył że Pan Jezus Chrystus jest Synem Bożym! Walcząc z Panem Bogiem zatracają swoją duszę!

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dove 22:12:08 | 2019-04-12
To chyba jest dość kosztowne, organizować taką konferencję. Na pewno to będzie super wydarzenie, ale nie wiem czy potrzebne.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 12:01:08 | 2019-04-12
No i mamy teraz kłopot: jak tu wyzywać konserwatystów od faryzeuszy, skoro faryzeusze okazują się być ok.?

Oceń 21 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 10:51:28 | 2019-04-12
Ja już od dawna przeczuwałem, że między uczonymi w piśmie i faryzeuszami żyjacymi za czasów Jezusa, a współczesnymi reformatorami Kościoła, to tak naprawdę nie ma żadnych różnic. Może dlatego chcą się jednoczyć.
1 J2
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.
24 Wy zaś zachowujecie w sobie to,
co słyszeliście od początku8.
Jeżeli będzie trwało w was to,
co słyszeliście od początku,
to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu.
25 A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne.
26 To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd.
27 Co do was, to namaszczenie,
które otrzymaliście od Niego, trwa w was
i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo,
ponieważ Jego namaszczenie9 poucza was o wszystkim.
Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem.
Toteż trwajcie w nim tak,
jak was nauczył.

Najwyraźniej chcą sie jednoczyc z antychrystem.

"""Jednak jak powiedzieli organizatorzy, Jezus sam był faryzeuszem."""

Na to trzeba by znaleźć dowody w piśmie. Faryzeusze jaczej Jezusa nie traktowali jak swojego. Żeby pobierał wykształcenie faryzejskie, też nic nie ma.

""""Jezus nigdy nie wyrzekł się swojej żydowskiej wiary,"""

Bóg nie musi wierzyć - Bóg wie.

Oceń 28 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?