Co Kościół sądzi o strajku nauczycieli? Ważna kościelna rada zabrała głos

(fot. depositphotos.com)

Z apelem o roztropne i odpowiedzialne porozumienie oraz o wzięcie pod uwagę dobra wspólnego zwrócili się do uczestników negocjacji w związku z planowanym strajkiem nauczycieli członkowie rady ds. społecznych przy metropolicie katowickim.

 
"Zwracamy się z apelem do wszystkich mających wpływ na dalszy rozwój sytuacji o roztropne i odpowiedzialne porozumienie, o kierowanie się wymaganiami moralnymi prawego sumienia podczas prowadzonych negocjacji oraz o wzgląd na dobro wspólne" - napisano w ogłoszonym w czwartek apelu.
 
 
Członkowie rady, którą współtworzy 10 osób, m.in. prawników, naukowców, działaczy społecznych i dziennikarzy, wskazali, że zgodnie z nauczaniem Kościoła poszczególne grupy zawodowe mają prawo do tworzenia związków zawodowych i do obrony praw pracowniczych. Jednym z tych praw jest prawo do strajku, który jest etycznie dopuszczalną formą protestu.
 
"Trzeba jednak pamiętać, że niektóre grupy zawodowe - jak np. strażacy, policjanci, lekarze czy nauczyciele - tworzą środowiska, których praca jest jednocześnie szczególną służbą drugiemu człowiekowi. W ich przypadku strajk jest moralnie dopuszczalny, pod warunkiem że jego negatywne skutki będą jak najmniejsze, a powody są oparte na racjonalnych przesłankach" - wskazali członkowie Rady.
 
"Na pewno protesty mobilizują rządzących do wdrażania bardziej aktywnego programu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią, niemniej jednak dobro uczniów, podobnie jak dobro chorych, poszkodowanych przemocą czy w wyniku klęsk żywiołowych - jest priorytetem" - podkreślili.
 
Rada oceniła, że toczące się negocjacje są okazją "do dania młodemu pokoleniu przykładu wychowawczego, jak należy rozwiązywać konflikty w dialogu, ładzie i społecznym pokoju" i zaapelowała o modlitwę w tej intencji.

 

Przedstawiamy apel w całości poniżej:

 

APEL RADY DS. SPOŁECZNYCH PRZY ARCYBISKUPIE METROPOLICIE KATOWICKIM W ZWIĄZKU Z PLANOWANĄ AKCJĄ STRAJKOWĄ NAUCZYCIELI

 
Zgodnie z nauczaniem moralnym Kościoła poszczególne grupy zawodowe mają prawo do tworzenia związków zawodowych i do obrony praw pracowniczych. Jednym z tych praw jest prawo do strajku. 
 
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że strajk jest moralnie uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść. Staje się on moralnie nie do przyjęcia, gdy towarzyszy mu przemoc lub też gdy wyznacza mu się cele bezpośrednio niezwiązane z warunkami pracy lub sprzeczne z dobrem wspólnym (KKK 2435). Kompendium nauki społecznej Kościoła podkreśla natomiast, że strajk, chociaż jawi się "jako pewnego rodzaju ultimatum", powinien być zawsze pokojową metodą przedstawiania postulatów i walki o swoje prawa (KNSK 304). Strajk jest zatem etycznie dopuszczalną formą protestu. 
 
Trzeba jednak pamiętać, że niektóre grupy zawodowe - jak np. strażacy, policjanci, lekarze czy nauczyciele - tworzą środowiska, których praca jest jednocześnie szczególną służbą drugiemu człowiekowi. W ich przypadku strajk jest moralnie dopuszczalny pod warunkiem, że jego negatywne skutki będą jak najmniejsze, a powody są oparte na racjonalnych przesłankach. Na pewno protesty mobilizują rządzących do wdrażania bardziej aktywnego programu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią, niemniej jednak dobro uczniów, podobnie jak dobro chorych, poszkodowanych przemocą czy w wyniku klęsk żywiołowych - jest priorytetem.
 
W związku z planowaną akcją strajkową nauczycieli oraz tymczasowym zawieszeniem rozmów zmierzających do zażegnania sporu, wobec stosowania w sporze strajku głodowego oraz nadmiernej presji politycznej jako członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim, a jednocześnie w przeważającej części rodzice i dziadkowie, zwracamy się z apelem do wszystkich mających wpływ na dalszy rozwój sytuacji o roztropne i odpowiedzialne porozumienie, o kierowanie się wymaganiami moralnymi prawego sumienia podczas prowadzonych negocjacji oraz o wzgląd na dobro wspólne. Jest to także okazja do dania młodemu pokoleniu przykładu wychowawczego, jak należy rozwiązywać konflikty w dialogu, ładzie i społecznym pokoju.
 
Wszystkich wierzących, duchownych i świeckich, prosimy o modlitwę w tej intencji. Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, wyjednaj nam Ducha mądrości i roztropności, męstwa i umiejętności, dobrej rady, pobożności i Bożej bojaźni. 
 
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim
Katowice, 4 kwietnia 2019
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.88

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 21:19:06 | 2019-04-04
po raz kolejny przekonuję się że biskupi wkładają głowę w piasek bojąc się reakcji jaśnie panujących. co mają zrobić nauczyciele zarabiający 1890zł . niestety takie są realne płace w świecie rzeczywistym. już mnie nic nie zdziwi . kiedyś widziałem biskupa w bardzo drogiej limuzynie i nie dziwię się że świat z tamtąd wygląda inaczej

Oceń 11 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?