Rzecznik KEP: św. Jan Paweł II pokazuje to, co najlepsze w Polakach

(fot. Alessia Pierdomenico / shutterstock.com)

- Św. Jan Paweł II pokazuje to, co jest najlepsze w nas Polakach. Czujemy, że jest on bliski każdemu z nas - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w 14. rocznicę śmierci papieża Polaka.

 

Rzecznik Episkopatu podkreślił w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej biura prasowego KEP, że św. Jan Paweł II bardzo kochał ojczyznę. Przypomniał też jego słowa o tym, że Polska jest "matką szczególną" - "niełatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci, jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej" - mówił papież. "On uczył nas prawdziwego patriotyzmu" - powiedział rzecznik Episkopatu.

 

>> Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec

 

Jak zauważył, św. Jan Paweł II, uczył też pełnego otwartości podejścia do drugiego człowieka. "To właśnie on pisał w jednej ze swoich książek, że kiedy spotyka kogoś, to już modli się w intencji osoby, którą spotka za chwilę" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

 

Dodał, że św. Jan Paweł II jest szczególnym darem dla naszego kraju nie tylko dlatego, że rozsławił Polskę na całym świecie. "Chodzi o to, że on pokazuje to, co jest najlepszego w nas Polakach" - powiedział rzecznik Episkopatu.

 

Przypomniał też ostatnie słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży: "Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie" i podkreślił, że młodzież była zawsze obecna w życiu papieża Polaka, zarówno kiedy był jeszcze księdzem i biskupem, jak i w czasie całego pontyfikatu.

 

"Można by bardzo wiele wspominać i przypominać to, co robił św. Jan Paweł II, ale w momencie wspomnienia jego odejścia do Domu Ojca, każdy z nas myśli o tym, kim był św. Jan Paweł II dla każdego z nas, bo każdy z nas jest z nim związany" - podkreślił rzecznik Episkopatu.

 

W wypowiedzi dla PAP, rzecznik KEP powiedział, że są daty i godziny, które pamiętają wszyscy. Taką datą jest 2 kwietnia 2005 roku i godzina 21.37. "To data i godzina, której wspomnienie budzi ból, ponieważ odszedł wtedy od nas ktoś bardzo bliski, a z drugiej strony ta data budzi bardzo pozytywne emocje, ponieważ Jan Paweł II oręduje odtąd nam w niebie i mimo że nie ma go na ziemi, to jest z nim wielka łączność duchowa, co myślę wielu z nas odczuwa".

 

>> Mało znana historia uzdrowienia za sprawą modlitwy Jana Pawła II

 

Zdaniem ks. Rytla-Andrianika, kiedy wspominamy dzień odejścia papieża Polaka to pamiętamy wielką jedność - "cała Polska połączyła się w tych trudnych momentach odchodzenia papieża. Byliśmy jednością. Dzisiaj to najbardziej pamiętamy - tłumy ludzi były razem pod Oknem Papieskim w Krakowie, tłumy ludzi na Placu Piłsudskiego, tłumy ludzi na Placu świętego Piotra. To był dzień i godzina, które zjednoczyły wszystkich, niezależnie od światopoglądu".

 

Rzecznik episkopatu powiedział też, że św. Jan Paweł II - papież Polak "jest ważny dla nas, bo jako Polak rozsławił nasz kraj, ważny dla nas, bo kochał każdego z nas i ktokolwiek go spotkał osobiście albo nawet tylko przejeżdżającego nieopodal podczas swoich pielgrzymek to tę bliskość i miłość odczuł". Dodał, że "to był człowiek, który łączył".

 

Ks. Rytel-Andrianik zwrócił się również z apelem, abyśmy "nie pozwolili sobie zabrać tej jedności, nie pozwolili zabrać sobie pozytywnych uczuć, które towarzyszą nam, gdy mówimy o Janie Pawle II, bo one były prawdziwe". Przypomnijmy sobie te chwile z 2 kwietnia i pomyślmy, czego by chciał dla nas św. Jan Paweł II. "Na pewno chciałby, byśmy trwali w jedności przy Panu Bogu i przy wierze, nieśli jedność i pokój, a nie podziały i negatywne emocje".

 

Rzecznik episkopatu zachęca do sięgnięcia po jego nauczanie, by "on ciągle żył w nas, byśmy pamiętali jego słowa i nauczanie, byśmy w dobie burzenia autorytetów, pielęgnowali w sobie jego autorytet, bo nie ulega wątpliwości, że nim jest dla wielkiej liczby osób na całym świecie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook