Hiszpania: biskup Solsony uruchomił komisję ds. nadużyć seksualnych

(fot. Luis Ángel Espinosa)

Ordynariusz katalońskiej diecezji Solsona biskup Xavier Novell zainaugurował w piątek komisję do zbadania nadużyć seksualnych duchownych popełnionych na administrowanym przez niego terenie. Zbada ona ewentualne przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich od 1930 r.

 

Wezwanie do porzucenia lęku

 

W liście skierowanym do wiernych diecezji Solsona biskup Novell zapowiedział, że badane będą doniesienia o nadużyciach ze strony duchownych, a także księży, którzy tuszowali ewentualne przestępstwa na tle seksualnym.

 

Bp Xavier Novell udostępniając wiernym kontakt mailowy i telefoniczny do diecezjalnej komisji zapewnił, że ofiarom i świadkom nadużyć seksualnych zapewniona zostanie dyskrecja.

 

W liście, który zostanie odczytany w parafiach diecezji Solsona podczas niedzielnych mszy, ordynariusz wezwał do porzucenia lęków przed ujawnieniem prawdy na temat ewentualnych nadużyć.

 

“Nie zastanawiajcie się, czy ci przestępcy jeszcze żyją. Będziemy działać w sposób zdeterminowany, zgodny z obowiązującym prawem. (...) Proszę tych, którzy wiedzą coś na ten temat, aby nie bali się mówić. Rozumiem ból, który może towarzyszyć tym wspomnieniom, ale warto pamiętać, że zachowanie ciszy jest niczym współudział w przestępstwie, a jednocześnie zagrożeniem dla przyszłych ofiar" - napisał biskup Novell.

 

O blisko 50-letnim ordynariuszu Solsony stało się głośno, kiedy wbrew wytycznym Konferencji Episkopatu Hiszpanii wziął 1 października 2017 r. udział w uznawanym przez Madryt za nielegalne referendum niepodległościowym w Katalonii.

 

Brak nacisku na lokalne struktury Kościoła

 

Pod koniec lutego przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Ricardo Blazquez zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja nie przeprowadzi dochodzenia w sprawie dawnych nadużyć seksualnych osób duchownych wobec nieletnich, gdyż “nie ma narzędzi" do przeprowadzenia rzeczowego śledztwa w tej sprawie.

 

Hierarcha tłumaczył, że rezygnacja z przeprowadzenia takiego śledztwa wynika m.in. z braku siły nacisku na lokalne struktury Kościoła. Dodał, że hiszpańskie diecezje są jednak gotowe do bezpośredniej współpracy z wymiarem sprawiedliwości w sprawie walki z nadużyciami seksualnymi duchownych.

 

W lutym biskup Juan Antonio Menendez, ordynariusz diecezji Astorgi uruchomił instytucję zajmującą się opieką nad osobami, które ucierpiały wskutek nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła. Hierarcha ten kieruje też w hiszpańskim episkopacie komisją ds. nadużyć seksualnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook