Stworzyli miejsce, gdzie dzieje się dobro. Nie ukrywają, że zainspirował ich papież

(fot. ks. S. Kreczmański / Archidiecezja Katowicka)

Przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach powstała "Dobrodzielnia". Jak tłumaczy ks. Grzegorz Wita, proboszcz parafii "ma to być miejsce, w którym nieodpłatnie możemy podzielić się tym, co nam zbywa, unikając zarazem marnotrawstwa".

 

"Jak to wynika ze słów Chrystusa zawartych w Dziejach Apostolskich "więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35) oraz z inspiracji różnych oddolnych inicjatyw społecznych jak foodsharing zrodziła się idea brzęczkowickiej Dobrodzielni" - tłumaczy ks. Wita.

 

Na "Dobrodzielnię" został zaadaptowany budynek znajdujący się tuż obok kościoła przy często uczęszczanej ścieżce. Składa się ona z kilku "sekcji". Są to: książkodzielnia - gdzie można pozostawić własne książki czy płyty; zniczodzielnia - znajdująca się na cmentarzu, gdzie można wyłożyć własny, użyty, niezniszczony znicz; infodzielnia - czyli tablica ogłoszeń, na której można przywiesić informacje o gotowości bezpłatnego oddania własnych, używanych, niezniszczonych i niepotrzebnych już przedmiotów; oraz jadłodzielnia - czyli punkt służący nieodpłatnej wymianie żywności pomiędzy użytkownikami.

 

Inicjatorzy akcji wskazują, że przy organizacji tego miejsca przyświecała im myśl św. Jana Pawła II, który w liście apostolskim Novo millennio ineunte apelował o "wyobraźnię miłosierdzia". Papież podkreśla, że "jej przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr".

 

"Nie chodzi nam o to, aby to był tylko punkt wspomagania biednych, ale przede wszystkim o to, abyśmy potrafili dzielić się z innymi dobrymi rzeczami"- podkreśla proboszcz brzęczkowickiej parafii. "Sama Dobrodzielnia jest ze względów bezpieczeństwa objęta monitoringiem, natomiast nad jakością umieszczanych w niej produktów opiekę sprawują Wolontariusze - Ratownicy Żywności, skupieni wokół Parafialnego Zespołu Charytatywnego" - dodaje.

 

Dobrodzielnia powstała w Mysłowicach-Brzęczkowicach zainspirowana myślą św. Jana Pawła II, prawdą zawartą w Dziejach Apostolskich oraz oddolnymi inicjatywami społecznymi. Znajduje się przy kościele Matki Bożej Bolesnej. Opiekę nad nią sprawują wolontariusze skupieni wokół Parafialnego Zespołu Charytatywnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook