Maryja jednoczy. W Warszawie biskup modlił się z muzułmanami

(fot. Wojciech Łaczyński / archwwa.pl)

25 marca 2019 roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Na wspólnej modlitwie spotkali się katolicy i muzułmanie. 

 
W Auli Wielkiej Collegium Bobolanum niemal wszystkie miejsca są zajęte wyznawcami obu religii. Rozlega się śpiew "Oto jest przybytek Boga pośród ludzi, Maryja, ziemia przedziwna, ziemia obietnicy, Matka Emmanuela". Ojciec prof. Zbigniew Kubacki SJ witając uczestników odnosi się do tego co łączy chrześcijan i muzułmanów: wiara w jednego Boga, Stwórcę nieba i ziemi. Ks. Andrzej Tulej przedstawia historię wspólnych spotkań wyznawców obu religii oraz wita zaproszonych gości.
 
(fot. Wojciech Łaczyński / archwwa.pl)
 
Nabożeństwu przewodniczą: ks. bp Rafał Markowski, mufti Nedal Abu Tabaq oraz imamowie: Mirzogolib Radzhabaliev i Nadżib Al Sabahi. Są przedstawiciele kościoła prawosławnego i wielu wiernych, którzy raz po polsku, raz po arabsku, wielbią Jedynego Boga, który wybrał Maryję na matkę Mesjasza. Na stole prezydialnym leży Biblia i Koran.
 
Liturgia zaczyna się od wspólnej spowiedzi: "Zmiłuj się nad nami Panie, bo zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie". Po lekturach tekstów z Biblii i Koranu oraz poruszających kazaniach zostają wypowiedziane słowa zawierzenia:
 
"Panie nasz i Stwórco, Boże naszych ojców, Boże Abrahama i Proroków, Boże Jezusa Chrystusa (…) spraw, aby Kościół Chrystusa i Wspólnota muzułmańska stały się miejscem rzeczywistego budowania na ziemi królestwa Bożego, królestwa miłości, prawdziwej wolności, przebaczenia i pokoju. Uczyń z nas świadków Twojej obecności i miłosierdzia wobec całej ludzkości". Po tych słowach księdza biskupa Rafała, muzułmański imam prosi Boga "by Maria, matka Jezusa, łączyła wszystkich, którzy kroczą drogą Jezusa i Muhammada. Niech zawsze żyją w zgodzie, miłości i pokoju".
 
(fot. Wojciech Łaczyński / archwwa.pl)
 
Przed odśpiewaniem psalmu 91. oraz 113 i 114 Sury, przewodniczący liturgii zapraszają wszystkich do przekazania sobie znaku pokoju. Biskup i mufti obejmują się trwając długo w uścisku. Zgromadzeni w auli ludzie ściskają dłonie najbliższych uczestników tego wyjątkowego spotkania. Wielu odczuwa głębokie wzruszenie.
 
(fot. Wojciech Łaczyński / archwwa.pl)
 
"To jest nasza odpowiedź na to, co wydarzyło się w Nowej Zelandii" - mówi jeden z imamów. "To jest nasza odpowiedź na to, co dzieje się na świecie. To nasza wspólna droga" - mówi przedstawicielka Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

215

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook