Nikaragua: nuncjusz apostolski Waldemar Sommertag bierze udział w rozmowach rządu z opozycją

(fot. episkopat.pl)

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, abp. Waldemara Sommertaga, wznowiono 20 marca negocjacje pomiędzy rządem Daniela Ortegi a opozycyjnym Przymierzem Obywatelskim.

 

Jak relacjonuje agencja Fides w komunikacie po zakończeniu sesji poinformowano, że strona rządowa zobowiązała się uwolnić w terminie do 90 dni wszystkie osoby aresztowane w manifestacjach po 18 kwietnia 2018 r. oraz innych więźniów politycznych reprezentujących opozycję lub wspólnotę międzynarodową. Decyzja została podjęta, aby przezwyciężyć impas, jaki powstał w ostatnich dniach oraz podjąć kolejne kroki w procesie dialogu.

 

Inny uczestnik negocjacji, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich, Luis Almagro skierował formalne żądanie uwolnienia ponad 700 nikaraguańskich więźniów politycznych. Doprowadził także do podjęcia przez rząd decyzji o natychmiastowym rozpoczęciu dwustronnych rozmów na temat reformy systemu wyborczego. Podczas sesji osiągnięto także porozumienie w sprawie wznowienia działań według przyjętej wcześniej "mapy drogowej" zawierającej kolejne cztery punkty. Podjęto decyzję o zaproszeniu do współpracy przy stole rozmów Czerwony Krzyż, w celu skonkretyzowania sposobu uwolnienia więźniów.

 

Arcybiskup Managui, kard. Leopoldo Brenes wyraził poparcie dla uczestnictwa nuncjusza w rozmowach z rządem. Zauważył, że "spełnia on bardzo ważną rolę ponieważ zaznaczył, że należy utrzymywać otwarte drzwi dialogu z rządem i myślę, że właśnie to czyni". Pełni rolę świadka towarzyszącego procesowi negocjacji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook