Kościół w Czechach utworzy punkt pomocy dla wykorzystywanych nieletnich

(fot. pl.depositphotos.com)

W trakcie zakończonych we wtorek dwudniowych obrad plenarnych Czeskiej Konferencji Episkopatu zadecydowano o utworzeniu przez czeski Kościół katolicki punktu kontaktowego dla pomocy osobom nieletnim, które czują się wykorzystywane seksualnie.

 

Informuje o tym komunikat z obrad, które toczyły się w Austriackim Hospicjum Świętej Rodziny w Jerozolimie. Głównym omawianym tam problemem było seksualne wykorzystywanie nieletnich w środowisku kościelnym.

 

Czeski prymas i arcybiskup Pragi, kardynał Dominik Duka zreferował biskupom przebieg spotkania przewodniczących konferencji episkopatu na temat ochrony nieletnich, które odbyło się pod koniec lutego w Rzymie.

 

"Biskupi ponownie podkreślili, że każdy przypadek seksualnego wykorzystywania w Kościele stanowi grzech ciężki i jednocześnie przestępstwo", którego skutki ofiara odczuwa przez całe życie, a "ponadto czyny takie niszczą wiarygodność Kościoła" - czytamy w komunikacie.

 

Punkt kontaktowy dla pomocy nieletnim ma zacząć funkcjonować 1 maja jako wspólne przedsięwzięcie Czeskiej Konferencji Episkopatu oraz konferencji wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich.

 

"Biskupi wierzą, że w ten sposób ułatwi się dostęp do pomocy psychologicznej i duszpasterskiej oraz wesprze ewentualne prawne rozpatrywanie tych godnych ubolewania czynów" - zaznacza komunikat.

 

Po lutowym spotkaniu przewodniczących episkopatów w Rzymie kard. Duka powiedział włoskiej telewizji Sky TG24, że kwestia wykorzystywania seksualnego w Kościele jest także trochę naznaczona histerią, a winni takich czynów księża stanowią "promil" całego kleru.

 

"W rozmowie z włoską telewizją Sky rzeczywiście padły słowa o częściowej histerii, które odnosiły się wszakże do sposobu prezentowania w mediach nader problematycznej sprawy jednej dorosłej osoby" - napisał kard. Duka w swym późniejszym oświadczeniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

koru 19:25:34 | 2019-04-02
A to branzoletki "nie pedofiluj" albo jakieś pomazanie kredkami po asfalcie już nie wystarczą?

Oceń 7 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook