Kard. Schönborn: w obliczu kryzysu zaufać w moc Ewangelii

(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)

W obecnej sytuacji, kiedy Kościół staje się tematem tylko w kontekście skandali pedofilskich, musi zaufać w moc Ewangelii. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn 19 marca w Reichnau, podczas obradującego tam wiosennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Austrii.

 
Zdaniem przewodniczącego episkopatu tego kraju obecne turbulencje "bardzo obciążają" i spychają na dalszy plan wiele dobra, jakie się dokonuje w wielu parafiach. Dodał, że mimo to "Ewangelia jest siłą, której potrzebuje kraj, która buduje, łączy i daje nadzieję".
 

Arcybiskup Wiednia przestrzegł jednocześnie, że nie należy"zarażać się" prognozami, iż w wyniku przemian społecznych chrześcijanie z obecnej jeszcze pozycji większości mogliby stać się mniejszością. W tym kontekście przypomniał swoje spotkanie z byłym naczelnym rabinem w Wielkiej Brytanii. Jego słowa: "bądźcie twórczą mniejszością", to była rada dla zmniejszających się Kościołów, które w tym duchu mogą się uczyć na doświadczeniu mniejszości narodu żydowskiego. - Ten, kto czuje się jak kreatywna mniejszość, może jeszcze wiele zdziałać, uważa przewodniczący episkopatu Austrii.

 

Głównym punktem zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Austriackich była uroczysta liturgia w kościele parafialnym w Reichenau, której przewodniczył kard. Schönborn. W kazaniu podkreślił znaczenie św. Józefa, którego uroczystość obchodził Kościół 19 marca i który jest czczony jako opiekun Świętej Rodziny oraz Kościoła. Ewangelia mówi o nim, że był "sprawiedliwym", gdyż nie chciał zostawić samą ciężarnej Oblubienicy, ale był gotów, aby o nim ludzie źle myśleli. Ta postawa łączy go z Jezusem, który "przyjmował na siebie niesprawiedliwość, ale sam jej nie czynił".

 

- Dla chrześcijan św. Józef jest przykładem rozróżniania duchów, gdyż miał czyste serce. Oblubieniec Maryi był prostym człowiekiem, w którym nie było obłudy, którego mogło oświecić światło Boże i który okazał się człowiekiem czynu, mówił w kazaniu kard. Schönborn.

 

Biskupi Austrii będą obradowali na wiosennym zebraniu do 21 marca. O wynikach obrad kard. Schönborn poinformuje na konferencji prasowej w Wiedniu następnego dnia, 22 marca.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook