Franciszkanie razem ze strajkującą młodzieżą. Zakon wsparł ogólnoświatowy protest

(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Na międzynarowowej stronie internetowej Zakonu Braci Mniejszych ukazał się wpis, w którym franciszkanie jednoznacznie deklarują wsparcie dla światowego strajku szkolnego dla klimatu.

 

"Oto dziewczyna za Szwecji. Nazywa się Greta Thunberg. Ma 16 lat. Rozpoczęła samodzielny protest znany jako szkolny strajk dla klimatu (…). Ilu polityków wsłucha się w jej głos?" - pytają franciszkanie na głównej stronie internetowej zgromadzenia.

 

"Wygląda na to, że młodzi całego świata wsłuchali się w jej gniewny, lecz szczery głos, podczas gdy dorośli ignorowali go i obojętni na krzyk Ziemi, krzyk ubogich, kontynuują swoje interesy tak jak dotychczas" - piszą we wpisie poświęconemu globalnemu strajkowi ekologicznemu. Do protestu młodzieży przyłączyli się także bracia mniejsi w USA, w Gwatemali czy w Rzymie.

 

(fot. ofm.org)

 

"Czy jako franciszkanie potrafimy przyjąć głos Grety, tej prorokini XXI wieku, tak jak przesłanie Ukrzyżowanego w małej kaplicy w San Damiano? Czy jako franciszkanie potrafimy wyznać grzech ekologicznej obojętności i zaangażować się w nawrócenie środowiskowe? Jeśli tego nie uczyniliśmy i nie uczynimy, to jaki sens ma nasza duchowość? Jaki sens ma Ewangelia, którą głosimy?" - pytają autorzy tekstu, którego całość można przeczytać tutaj.

 

Stanisław Jaromi OFMConv: niszcząc przyrodę niszczymy samych siebie [WYWIAD] >>

 

Strajk "Młodzież dla zmiany klimatu" przyciągnął w ostatni piątek setki tysięcy młodych ludzi w 30 krajach na świecie. Młodzieżowe Strajki Klimatyczne odbyły się m.in. w Katowicach, Gdańsku i w Warszawie, a w całym kraju zaplanowano aż 115 strajków. Warszawski protest zgromadził 3 tysiące osób. Młodzież domaga się podjęcia pilnych kroków w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

440

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

trytytka 22:52:56 | 2019-03-19
"Prorokini" Greta niech uważa żeby szwedzka opieka społeczna nie umieściła jej w domu dziecka, bo przez te strajki nie wypełnia obowiązku szkolnego, a za to odpowiadają jej rodzice, więc...

Biedne dziecko. To przykład tego jak ekofaszyzm wchodzi za bardzo i zaczynasz wierzyć w największą bzdurę, bo ludzie naokoło klaszczą.

Oceń 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 22:25:59 | 2019-03-19
żeby tak żywo bronili prześladowanych chrześcijan, abortowanych dzieci, zmuszanych do prostytucji dziewcząt... jak trawy i ślimaków...

Oceń 21 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 09:22:52 | 2019-03-19
Mętny ten tekst Franciszkanów. Przesłanie "prorokini" Grety na miarę przesłania śmierci Jezusa na Krzyżu? "Nawrócenie środowiskowe", bez którego Ewangelia nie ma sensu?

Oceń 44 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook