O. Żak: nie można mówić, że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii wśród księży

(fot. public domain // episkopat.pl)

Nie można powiedzieć w sposób odpowiedzialny, że Jan Paweł II przymykał oczy albo tuszował przypadki molestowania małoletnich przez duchownych. Na pewno nie należał do partii blokujących czy tuszujących - powiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

 
W czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono opracowanie dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce. Został on opracowany na podstawie ankiet.
 
 
O. Adam Żak został zapytany o doniesienia medialne, jakoby papież Jan Paweł II miał tuszować sprawę oskarżonego o pedofilię, nieżyjącego już założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku.
 
Przypomniał, że to na polecenie Jana Pawła II abp Charles Scicluna, który był wówczas promotorem sprawiedliwości, pojechał z współpracownikiem do Stanów Zjednoczonych i do Meksyku, żeby spotkać się z osobami, które poinformowały Stolicę Apostolską o tej sprawie. "To było z polecenia i za zgodą Jana Pawła II" - zastrzegł o. Żak.
 
 
Podkreślił, że wyjechali oni w grudniu 2004 r. i tam na miejscu zastała ich wiadomość, że Jan Paweł II zmarł. "Wtedy zapytali, czy mają zostać i czekać na nowego papieża i dyspozycję. Otrzymali odpowiedź od sekretarza kongregacji, że mają nie wracać, tylko zakończyć swoje działanie. I dlatego Benedykt XVI mógł w pierwszych miesiącach, praktycznie w pierwszym roku swojego pontyfikatu, ogłosić wyrok. Dlatego, że sprawy zostały przez Jana Pawła II zadecydowane, że idziemy w kierunku wyjaśniania" - zaznaczył o. Żak.
 
Jezuita odniósł się do anegdoty, którą papież Franciszek opowiedział podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Abu Zabi do Rzymu na początku 2019 r. Jak zastrzegł, anegdota została źle przetłumaczona z języka włoskiego. "Papież powiedział, że Jan Paweł II (...) polecił zwołać spotkanie, czyli nie jest powiedziane, czy Jan Paweł II na nim był, czy nie" - mówił jezuita.
 
Dodał, że Franciszek doprecyzował, że nie chodziło o sprawę Degollado, tylko o jakieś zgromadzenie żeńskie, w którym pojawił się problem molestowania zakonnic.
 
"Nie można powiedzieć w sposób odpowiedzialny, że Jan Paweł II przymykał oczy albo tuszował (przypadki molestowania małoletnich - PAP)" - zastrzegł. Podkreślił, że na pewno nie należał do "partii blokujących czy tuszujących".
 
I dodał: "Interweniował w sposób bardzo skuteczny, do tego stopnia, że mamy dzisiaj zasadnicze normy, to są podstawowe normy - papież Benedykt XVI je nowelizował i zapowiedziano na tym szczycie, że Franciszek je będzie też nowelizował w jakiś aspektach. Ale zasadniczy zrąb tych norm to jest to, co Jan Paweł II dał Kościołowi" - mówił o. Żak.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.79

Liczba głosów:

42

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:10:00 | 2019-03-15
W Polsce przykładem jest nierozwiązana do dziś bulwersująca sprawa abp. Paetza.

W Stanach kard. Bernard Law, arcybiskup Bostonu ukrywał siatkę ponad 90 księży-pedofilów. Chociaż 13 grudnia 2002 roku JPII przyjął jego rezygnację to w maju 2004 roku Bernard Law został mianowanyprzez JPII archiprezbiterem patriarchalnej Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę w listopadzie 2011 roku.

Dalszy drastyczny przykład to Marciel Macial, założyciel Legionu Chrystusa:

https://www.youtube.com/watch?v=HizJ4XVRWAU

Oceń 8 42 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook