Bp Czaja: powstanie "specjalna Nota" dotycząca pracy kościelnych egzorcystów

(fot. BP KEP)

Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary.

 

Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać "co egzorcyście wolno a czego nie wolno". Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

 

- Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją - powiedział KAI bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów.

 

Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi. Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta.

 

Kiedy powinieneś szukać pomocy egzorcysty? Oto niepokojące objawy opętania >>

 

Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów. Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.

 

Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle "Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty" wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. - Całe szczęście, że mamy dziś dokument "Posługa uwalniania" przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować" - dodał biskup.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook