Kard. Schönborn: ukrywanie przypadków wykorzystywania to "antyewangelia"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Wykorzystywanie seksualne małoletnich, ochrona sprawców i tuszowanie tych spraw, to praktykowanie "antyewangelii". Podkreślił to kard. Christoph Schönborn w rozmowie z "Vatican News" z okazji szóstej rocznicy wyboru papieża Franciszka.

 

Jednocześnie arcybiskup Wiednia bronił dotychczasowych kroków podjętych przez papieża Franciszka w celu lepszej ochrony dzieci w Kościele. Wyraził też wdzięczność papieżowi za zorganizowaną pod koniec lutego w Watykanie konferencję biskupów w Rzymie na temat ochrony małoletnich.

 

Konferencja spotkała się później również z głosami krytycznymi, ale - zdaniem kard. Schönborna - wiele z nich było niesłusznych, a konferencja była pozytywna i ukierunkowana na przyszłość. "Przez przywołanie wszystkich przewodniczących konferencji biskupów papież chciał zaakcentować, że we wszystkich częściach świata, w całym Kościele katolickim, słudzy Ewangelii nie mogą być orędownikami antyewangelii, w całkowitej sprzeczności do miłosierdzia".

 

Jako "doprawdy niewyobrażalny" kard. Schönborn określił fakt, że "ofiarą wykorzystywania stali się ci, których Jezus szczególnie umiłował: maluczcy, słabi, dzieci". "Tego po prostu nie może być w Kościele i dlatego jest to szczególnie bolesne" - zaznaczył.

 

Konkretne kroki w tej kwestii podjęte przez Franciszka są - zdaniem przewodniczącego episkopatu Austrii - "w pełni zgodne" z programem, jaki na początku swego pontyfikatu ogłosił papież, a mianowicie, że "nie możemy odebrać sobie radości Ewangelii, ona musi odżyć na nowo". Niestety, wykorzystywanie seksualne oznacza, że ludzie zostali obrabowani z radości Ewangelii i to zniszczyli ci, którzy przecież powinni głosić Dobrą Nowinę, ubolewał kard. Schönborn.

 

Zdaniem arcybiskupa Wiednia dokumentem, który najpełniej oddaje nauczanie Franciszka jest jego adhortacja apostolska "Evangelii gaudium". Papież zachęcił w nim do głoszenia radości Ewangelii, ukazał nam centralne przesłanie swego pontyfikatu. "Trzeba, abyśmy wszyscy, którzy jesteśmy Kościołem kierowali się Ewangelią", zaapelował kard. Schönborn. Podkreślił, że oznacza to także reformę w instytucjach, co "od początku było intencją papieża". Ale ciągle jest wiele do zrobienia, "również w sferze modernizacji i organizacji". Celem musi być zawsze to, aby struktury służyły Ewangelii. To było także intencją wszystkich poprzednich papieży i "w tej perspektywie przebiega także obecna reforma Kurii Rzymskiej", nad którą Franciszek zaczął od początku pontyfikatu pracować.

 

Styl pontyfikatu Franciszka kard. Schönborn określił jako "bardzo odświeżający", nawet jeśli "niekiedy trochę zaskakuje, ale to dlatego, że styl Latynoamerykanina jest po prostu inny niż styl Bawarczyka, Polaka, czy Włocha z północy kraju". W każdym razie Franciszek "wniósł wielkie doświadczenie Kościoła Ameryki Łacińskiej", co "bardzo dobrze nam robi". "Dla Kościoła jest to bowiem bardzo ważne nowe doświadczenie, żeby wyjść nieco dalej poza Europę, stare centrum Kościoła" - zaznaczył metropolita Wiednia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.28

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asdf12 10:50:08 | 2019-03-14
koru
napisałeś:

''Abp Paetz to przypadek homoseksualisty,a nie pedofila.''

A co mówi Pismo święte na temat homoseksualistów?

''21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.
«« Rz 1  »»

Oceń 16 228 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 07:40:36 | 2019-03-14
Świetnym przykładem osoby próbującej rozmywać winę hierarchów wobec tuszowania pedofilii jest obecny rzecznik KEP. Stwierdził, że działania polskich biskupów wobec pedofilii cechuje: "nieskazitelna stanowczość". Jak można tak otwarcie kłamać przed kamerami?

Oceń 6 27 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:17:01 | 2019-03-13
Jak widać są tacy którzy uważają, że pedofilię duchownych należy ukrywać i to pewnie w interesie Kościoła , to poważna choroba wyznawców Chrystusa.

Oceń 21 92 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 19:00:24 | 2019-03-13
"Tylko nie mów nikomu"

https://www.youtube.com/watch?v=tdEd7hOKTmE

Oceń 5 36 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook