Abp Jurkovič: wolność religijna jest podstawą praw człowieka

(fot.PAX PRESS AGENCY/youtube.com)

Poszanowanie wolności religijnej jest podstawowym kryterium respektowania praw człowieka - podkreślił w swoim wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ oraz innych międzynarodowych instytucji w Genewie.

 

Abp Ivan Jurkovič wziął udział w 40. sesji Rady Praw Człowieka. Zauważył, że chociaż wspólnota międzynarodowa umieściła wolność religii oraz wyznania obok prawa do wolności słowa jako jeden z głównych filarów cywlilizacji nie brakuje dzisiaj przykładów dyskryminacji, nietolerancji, agresji, zniewalania oraz zabijania z powodu wierności własnemu sumieniu.

 

Kryzys wielokulturowości


Watykański dyplomata stwierdził, że obserwujemy w wielu częściach świata kryzys wielokulturowości spowodowany rosnącym wpływem w ramach międzynarodowych organizacji sił i grup interesów, które narzucają własne wizje oraz idee. Dokonują przez to nowej kolonizacji ideologicznej, często z lekceważeniem dla tożsamości, godności oraz wrażliwości ludzi. Stolica Apostolska opowiada się za powszechnym i bezstronnym stosowaniem prawa do wolności religijnej.

 

Docenia również wysiłki wielu rządów na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom w wielu krajach świata oraz ustanawianie skutecznych ram prawnych, które zagwarantują poszanowanie wolności. Ważne pozostaje, aby prawo szanowało wolność na poziomie osobistym, obywatelskim i społecznym od wszelkich form przymusu do spełniania czynów sprzecznych z wiarą.

 

Bp Przybylski: każdy grzech księdza idzie na konto całego Kościoła >>

 

Dzisiaj coraz częściej żyją obok siebie ludzie różnych kultur, religii i przekonań, dlatego ważne jest włączenie do prawodawstwa, z należytą rozwagą oraz mądrością opcji, które pozwolą każdemu we własnym sumieniu działać zgodnie z najgłębszym przekonaniem.

 

Abp Jurkovič przypomniał, że dialog, zrozumienie oraz powszechne propagowanie kultury tolerancji, akceptacji innych i pokojowego współistnienia przyczyni się do zmniejszenia problemów gospodarczych, społecznych, politycznych oraz środowiskowych, które bardzo obciążają dużą część ludzkości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.08

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook