W Pakistanie budzi się nadzieja dla chrześcijan

(fot. depositphotos.com)

Wśród chrześcijan Pakistanu rośnie nadzieja na równouprawnienie. Wiele przemawia za tym, że nowy prezydent Imran Khan zamierza dotrzymać przedwyborczych obietnic i zagwarantować wszystkim mieszkańcom kraju, włącznie z tymi, którzy należą do mniejszości religijnych, te same prawa: wolność, równość i sprawiedliwość.

 

"W Pakistanie zaczyna wiać wiatr zmian, które budzą duże nadzieje pakistańskich chrześcijan" - wskazuje na to Saif-Ul-Malook, muzułmański adwokat, który pomagał Asii Bibi. Podkreśla on, że kluczowym wyzwaniem wciąż pozostaje przyznanie przedstawicielom mniejszości pełnych praw obywatelskich i rewizja niesprawiedliwej ustawy o bluźnierstwie.

 

Zauważa zarazem, że ostatnie miesiące pokazały, iż nowy prezydent nie zamierza się ugiąć pod naciskiem islamskich fundamentalistów, o czym świadczy choćby oddanie w ręce wymiaru sprawiedliwości kilkuset radykałów, którzy w ulicznych manifestacjach domagali się śmierci chrześcijanki. "To było bardzo odważne zagranie pokazujące, że prezydent chce, by w Pakistanie było naprawdę respektowane prawo" - podkreśla Saif-Ul-Malook.

 

Przypomina, że nowe władze coraz częściej odchodzą od proislamskiej interpretacji prawa wprowadzonej przez dyktatora Zia ul-Haqa w 1986 r. i nawiązują do dziedzictwa założyciela Pakistanu Mohammada Ali Jinnaha. "Czerpanie z jego nauczania zakłada pełnię praw dla wszystkich obywateli, bez żadnej religijnej dyskryminacji. Jeśli prezydentowi to się uda, będzie to oznaczać zasadniczy zwrot w dziejach Pakistanu" - podkreśla adwokat.

 

Dodaje także, że trwają intensywne prace nad reformą ustawy o bluźnierstwie. Proponuje się m.in. wysokie kary dla winnych składania fałszywych oskarżeń, a także wyłączenia z orzekania w tych sprawach sądów pierwszej instancji, które łatwo ulegają naciskom fundamentalistów i wniesienia sprawy od razu na wyższą wokandę. W pakistańskich więzieniach przebywa obecnie 187 chrześcijan niesprawiedliwe skazanych za bluźnierstwo przeciwko islamowi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?