Watykan: są pierwsze efekty szczytu na temat pedofilii w Kościele

(fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL)

W Watykanie odbyło się międzydykasterialne zebranie nt. walki z wykorzystywaniem małoletnich. Był to pierwszy konkretny efekt zakończonego dzień wcześniej spotkania nt. ochrony małoletnich w Kościele - oświadczył dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

 

W czterogodzinnym zebraniu w Pałacu Apostolskim wzięli udział szefowie Sekretariatu Stanu i dykasterii szczególnie zaangażowanych w tę tematykę, a także członkowie komitetu organizacyjnego i moderator spotkania o. Federico Lombardi SI, który omówił jego przebieg, pierwsze reakcje i dalsze działania, jakie należy podjąć.

 

Zgromadzeni jednomyślnie podkreślali, jak bardzo było potrzebne takie spotkanie, które odbyło się z woli papieża Franciszka. Za wydarzeniem tym obecnie muszą pójść konkretne kroki, czego "z mocą domaga się lud Boży". W tym kontekście przedstawiono podstawowe zasady, będące inspiracją dla dokumentów i grup roboczych (task forces), zapowiedzianych na konferencji prasowej kończącej spotkanie. Uznano, że o tych inicjatywach trzeba informować w sposób jak najbardziej jasny, szybki i szczegółowy.

 

W swoich wystąpieniach szefowie dykasterii potwierdzili swe zaangażowanie w naśladowanie papieża Franciszka w walce z wykorzystywaniem seksualnym. Położyli nacisk na to, że punktem wyjścia dla podejmowanych działań jest konieczność wysłuchania ofiar. Wśród innych podkreślonych spraw były: większe włączenie ludzi świeckich w te działania i potrzeba inwestowania w formację i prewencję, z wykorzystaniem gremiów mających w tej dziedzinie solidne doświadczenie. Uznano również za celowe kontrolowanie, na zebraniach na szczeblu międzydykasterialnym, postępów dalszych działań (follow up) po spotkaniu, "pod znakiem synodalności i synergii".

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.9

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Fabian93 18:29:47 | 2019-02-25
Ciesze się, ze w tej trudnej materii w KK jest kontynuowana linia Papieża Benedykta XVI. Szkoda, że przed 2000 rokiem zmarnowano dużo czasu. 

Oceń 1109 111 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook