Prezentacja raportu "Nie lękajcie się" o działaniach polskich biskupów ws. przemocy seksualnej. Odpowiedź rzecznika KEP

(fot. rawpixel / unsplash)

Fundacja "Nie Lękajcie Się" zaprezentowała dziś w Rzymie swój "Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych". Jego adresatem jest papież Franciszek, któremu dokument został wręczony wczoraj w Watykanie. Na raport w komunikacie odpowiedział rzecznik episkopatu.

 
Według Fundacji 24 polskich biskupów (w tym kilku już nieżyjących) ukrywało lub przenosiło księży-sprawców na inne placówki. Opisowi tych przypadków poświęcona jest największa część tekstu raportu. Pełny raport dostępny jest na stronie fundacji.
 
Członkini Rady Fundacji, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "Nie Lękajcie Się" domaga się od polskiego episkopatu "stworzenia niezależnej od Kościoła Katolickiego komisji, która zajmie się przeanalizowaniem skali kościelnej pedofilii w Polsce i wypracuje rozwiązania chroniące dzieci w przyszłości; zniesienia przedawnień przestępstw seksualnych; pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców i przełożonych, kryjących ich działania oraz Kościoła katolickiego jako instytucji; wykluczenia ze stanu kapłańskiego sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci oraz kryjących ich zwierzchników; zapewnienia ofiarom pełnego wglądu w akta dotyczących ich procesów kanonicznych".
 

Komunikat rzecznika KEP ws. raportu

 
Komunikat ws. raportu o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce złożonego Ojcu Świętemu Franciszkowi w dn. 20 lutego 2019 r.
 
W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). 
 
Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw. 
 
Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego. 
 
Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie. 
 
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik 
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

419

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 21:33:01 | 2019-02-23
Raport napisany na kolanie pod dyktando lewicowych promotorów. Co chwila kolejne diecezje wskazują na manipulacje i kłamstwa, czyli nihil novi w komunie. Pozdrowienia dla Ewy_Z - zawodowego trolla antykościelnego i jak sama napisała - ateistki.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Zbych 10:22:37 | 2019-02-22
Skoro w Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu, to rodzi się pytanie, czy posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i jej towarzystwo są wiernymi tego Kościoła. Może po prostu nie mają takiego uprawnienia z faktu nie bycia wiernymi?

Oceń 10 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 03:40:29 | 2019-02-22
Pełny tekst możnaznalrźć tu:

http://nielekajciesie.org.pl/wp-content/uploads/2019/02/Report_POLISH.pdf

Oceń 2 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

przeor67 23:47:52 | 2019-02-21
Ks. rzecznik Episkopatu nic nowego w swoim oświadczeniu nie wniósł do sprawy! Zastanawia jedynie, dlaczego tekst raportu tej Fundacji został przedstawiony P. Franciszkowi z pominięciem KEP?

Oceń 11 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:10:05 | 2019-02-21
Takie raporty powinny byc przygotowane przez instytucje niezależne - jak najbardziej powinny być opracowane przez instytucje niezalezne, profesjonalne i mające dotęp do archiwów kościelnych. Tak jak było np. w Australii lub USA.
Zgadzam się z p. japko 129 i p. Jarkiewicz.

Oceń 7 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~japko129 20:27:37 | 2019-02-21
Ojciec wybaczy, ojcze Dsriuszu, ale to coś koło raportu nawet nie stało. To raczej streszczenie artykułów wyborczej i podobnej strony portali jednostronnie opisujących zaistniałe sytuacje. Dodatkowo określani są przez raport jako "rzetelne media"

Umieszczenie na liście Abpa Jędraszewskiego, który nawet jak z tego "raportu" wynika nie miał nic wspólnego osobiście z ukrywanieniem pedofilów czy ofiarami jest rzucaniek kałem na oślep w nadziji, że coś do kogoś przylgnie. Wstydziłbym się coś takiego pokazać na uczelni jako pracę domową a oni pojechali z tym aż do Papieża. Pokazują statystyki najniższego możliwego lotu, całość przedstawiona stronniczo i bez zaznaczonego polskiego kontekstu spraw, jak na przykład zarzut nawania "lewacką zarazą" 'jak mówi raport "udzi starających się o respektowanie w Polsce zapisów konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie". Zgadazam się całkowice z Arcybiskupem.

Ciekawe jest również dla czego w "parszywej dwódzieste czwórce znajduje się tak duża nadreprezentacja szych polskich biskupów"

Takie raporty powinny byc przygotowane przez instytucje niezależne a nie na zamówienie polityków w czasie trwającej kampanii wyborcze i powinny się opierać na rzeczywiście rzetelnych danych i materiałach i dokumentach a nie wypocinach dziennkarzy powiażanych z politykami. 

A Wy, drogi Deonie i Jezuici kiedy przestaiecie grać do własnej bramki i szkalować Koścół, waszą matkę? Owszem pedofilia jest ogromnym grzechem i cierpieniem Kościoła, ale zakłamywanie rzeczywistości nie jest wyjściem i nikogo do nawrócenia nie doprowadzi.

Prawda was wyzwoli

Oceń 100 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 19:41:14 | 2019-02-21
Jakie domniemanie niewinności? Czy rzecznik KEP czytał w ogóle ten raport (jest w sieci)? Dotyczy on wyłącznie spraw udowodnionych i osądzonych. A czy  komukolwiek w KEP leży na sercu niewinność ofiar? Utracona raz na zawsze? Ten komunikat to kpiny. 

Oceń 13 150 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 19:16:34 | 2019-02-21
Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie – kto ma osądzić najwyższych hierarchów kościelnych? W Kościele nie ma niezależnych sędziów, wszyscy są zależni od hierarchów. Do zbadania i osądzenia odpowiedzialności karnej biskupów i kardynałów potrzebna byłaby niezależna od Kościoła komisja, niezależny sąd. 

Oceń 17 59 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 18:23:55 | 2019-02-21
Tak się w kościelnym języku odpowiada, jeśli wiadomo, że przedstawienie raportu Papieżowi pozostanie tylko gestem symbolicznym. Niewiele z tego wyniknie.

Oceń 22 257 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 18:15:21 | 2019-02-21
To jest odpowiedź na zarzuty wobec ukrywania pedofilii przez polskich hierarchów? Rzecznik nie poda terminu kiedy i czy w ogóle polski Kościół zamierza się zająć problemem ukrywania sprawców molestowania dzieci udokumentowanych w tym raporcie? Czy rzecznik wie kiedy polski Kościół zajmie się wyjaśnieniem oskrażeń o pedofilię ks. Jankowskiego i molestowania kleryków przez abp. Paetza?

Lepiej było by milczeć niż ośmieszać się nic nie znaczącą odpowiedzią o ukrywanie przestępstw molestowania seksualnego przez polskich biskupów.

Oceń 17 188 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook