Abp Hee-Joong: wszyscy Koreańczycy są braćmi, są jednym narodem

Wierni katolicy w Korei Północnej (kościół Bongsu, fot. Uri Tours / wikimedia commons / CC BY 2.0)

Delegacja około 200 świeckich i religijnych liderów z Korei Południowej przebywała ostatnio przez dwa dni w północnej części półwyspu. "Pokój jest wielkim pragnieniem tych ludzi. To daje wielką nadzieję" - tymi słowami podsumował spotkanie abp Hyginus Kim Hee-Joong, przewodniczący episkopatu.

 

Przypomniał on zebranym, że wszyscy Koreańczycy są braćmi tworzącymi jeden naród.

 

Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki nowemu klimatowi, jaki zagościł w relacjach między dwoma państwami po historycznym szczycie, w którym uczestniczyli prezydenci obu Korei: Moon Dzae-in i Kim Dzong-un w kwietniu 2018 r. Natomiast pierwsze na taką skalę spotkanie w 2019 r. zostało zorganizowane w kompleksie turystycznym na górze Kumgang, na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, a okazją było wspólne świętowanie nowego roku księżycowego.

 

Przewodniczący delegacji z południa już dostrzega pozytywne owoce tej inicjatywy. Stwierdził, że stworzenie kilmatu wzajemnego zaufania, które jest podstawą każdej pokojowej, wolnej i pełnej szacunku relacji daje możliwość, aby podjąć projekty współpracy na rozmaitych polach, np. turystyki, kultury, religii, edukacji, sportu oraz sztuki". To tworzy preludium i ramy do podjęcia decydujących kroków na gruncie politycznym.

 

Duchowny dodał, że spotkanie odbyło się w duchu przyjaźni, wzajemnego dzielenia, słuchania oraz dyskusji z przedstawicielami społeczności północnokoreańskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele komitetu pojednania i Stowarzyszenia, uznawanego przez rząd, które sprawuje nadzór nad wspólnotami religijnymi. To była bardzo pożyteczna wymiana - dodał arcybiskup.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook