[PILNE] Prominentny arcybiskup zostaje wydalony ze stanu kapłańskiego na mocy decyzji papieża

Karol Kleczka
(fot. deon.pl)

Powodem wymierzenia jednej z najcięższych kościelnych kar jest skandal pedofilski z udziałem byłego kardynała.

 
Papież Franciszek i Kongregacja Nauki Wiary zadecydowały, że Theodore McCarrick, były kardynał i arcybiskup-emeryt Waszyngtonu, zostanie przeniesiony do stanu świeckiego.
 
Decyzja ta została podjęta po procesie przeprowadzonym przez Kongregację, która uznała McCarricka za winnego "nagabywania w sakramencie spowiedzi oraz popełnienia grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z nieletnimi i dorosłymi,  z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy" podaje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostloskiej.
 
W związku z powyższym McCarrickowi została wymierzona jedna z najwyższych kościelnych kar - wydalenie ze stanu kapłańskiego. Znana jest również jako "przeniesienie do stanu świeckiego", laicyzacja, a niektórzy mylą ją z suspensą. Czym dokładnie jest - wyjaśniamy tutaj.
 
Jak podaje KAI w dniu 13 lutego 2019 r. Sesja Zwyczajna (Feria IV) Kongregacji Nauki Wiary rozważyła odwołanie od tej decyzji. Po przeanalizowaniu argumentów Sesja zwyczajna potwierdziła dekret Kongresu. Decyzja ta została doręczona Theodore'owi McCarrickowi w dniu 15 lutego 2019 r. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem, czyniąc ją res iudicata (tj. nie przyznając prawa do dalszego odwołania). Catholic News Agency próbowało skontaktować się z adwokatem McCarricka, lecz póki co się to nie udało.
 
88. letni Theodore McCarrick jest pierwszym w dziejach byłym kardynałem pozbawionym nie tylko purpury, ale także stanu duchownego.
 
Były arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych.
 
McCarrick przebywa obecnie w kapucyńskim klasztorze św. Fidelisa w Wiktorii w stanie Kansas w diecezji Salina. Zgodę na jego zamieszkanie tam wyrazili prowincjał kapucynów o. Christopher Popravak OFMCap oraz biskup diecezji Salina - Gerald Vincke.
 
28 lipca br. Ojciec Święty przyjął rezygnację 87-leniego wówczas Theodore'a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

81

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

SymeonNT 21:26:03 | 2019-02-16
Do JAWYGO
Zacząłem się zastanawiać nad tą kwestią, odkąd znany i u nas G. Weigel nie postawił w swoim felietonie pytania: czyżby bycie laikiem było karą lub czymś podobnym? Ta kara jest pozbawieniem czegoś, ale czy dość wyraźnie i wystarczająco karze?

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 20:17:47 | 2019-02-16
Jedna z najcięższych kościelnych kar... Dlaczego nie ta najcięższa - ekskomunika?

No i rzecz ciekawa, czyżby jednak papież przyznał rację abp Vigano? 

Oceń 39 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jawygo 19:17:01 | 2019-02-16
Ale my  świeccy także go nie chcemy  mieć u siebie. Dlaczego zatem go nam wrzucasz Papieżu ?

Oceń 22 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nk 19:10:20 | 2019-02-16
Panie Jezu Chryste, który nikim nie gadzisz,daj mu łaskę nawrócenia i pokuty. Zmiłuj się nad nim i okaż mu swoje miłosierdzie.

Oceń 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 14:23:45 | 2019-02-16
Papież Franciszek wykazał się konsekwencją w zwalczaniu pedofili. 
"88. letni Theodore McCarrick jest pierwszym w dziejach byłym kardynałem pozbawionym nie tylko purpury, ale także stanu duchownego." Pierwszym, ale być może nie ostatnim. 

Oceń 19 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 10:43:45 | 2019-02-16
A co z jeszcze bardziej prominentym kardynałem Georgem Pellem?

Oceń 14 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook