Kardynał Kevin Farrell nowym Kamerlingiem Kościoła

(fot. Catholic News Service / youtube.com)

Amerykański kardynał Kevin Joseph Farrell został mianowany przez papieża Franciszka Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego - poinformował w czwartek Watykan Prefetto del Dicastero per i Laici, la Famiglia e la Vita.

 

Kamerling zarządza sprawami zwyczajnymi Kościoła i dobrami Stolicy Apostolskiej, a także administracją Watykanu w okresie wakatu, czyli po śmierci papieża. Zadanie to przypadło także kamerlingowi po ustąpieniu Benedykta XVI z urzędu w 2013 roku.

 

71-letni kardynał Farrell, który jest prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zastąpi francuskiego kardynała Jean-Louisa Taurana, zmarłego w lipcu 2018 roku.

 

To jedno z najważniejszych stanowisk, które nie traci swojej mocy po śmierci papieża. Odpowiada przed Kolegium kardynałów, stwierdza zgon papieża i informuje o tym wikariusza generalnego diecezji rzymskiej oraz dziekana Kolegium kardynalskiego, przejmuje w zarząd i zabezpiecza Pałac Apostolski, pałac na Lateranie i w Castel Gandolfo, przejmując w nich władzę administracyjną, przygotowuje też pogrzeb papieża.

 

To on ogłosił swiatu wybór papieża Franciszka. Nie żyje kardynał kamerling<<

 

Podczas sede vacante Stolica Apostolska posługuje się herbem kardynała kamerlinga. Za tarczą herbową znajdują się dwa skrzyżowane klucze i rozpostarty parasol. Klucze to ewangeliczny symbol władzy danej Piotrowi przez Jezusa Chrystusa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook