Europejscy muzułmanie dziękują za dokument z Abu Zabi

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Głęboką wdzięczność" papieżowi Franciszkowi i Kościołowi katolickiemu oraz szejkowi Ahmedowi el-Tayebowi i uczelni Al-Azhar w Kairze za podpisany przez nich dokument o braterstwie wyrazili członkowie Europejskiej Radzie Uczonych Muzułmańskich (EuLeMa).

 
W specjalnym komunikacie podziękowali za "precyzyjne odniesienia" do wolności, sprawiedliwości, dialogu, ochrony miejsc kultu, współpracy Wschodu i Zachodu, potępienia terroryzmu, wartości i godności rodziny, kobiety, dzieci i ubogich.
 

Europejscy muzułmanie podkreślili, że przeczytali dokument, podpisany 4 lutego w Abu Zabi, "ze wzruszeniem i z uwagą" i wyrazili dla niego swe "serdeczne poparcie", zapewniając o "konkretnym towarzyszeniu tej szlachetnej inicjatywie i treściom tego historycznego przesłania". Przyłączyli się do "wielkodusznego zaproszenia", zawartego w dokumencie, by stał się on "przewodnikiem dla nowych pokoleń w drodze do kultury wzajemnego szacunku".

 

Przypomnieli, że muzułmanie w Europie od dawna czują się odpowiedzialni za przekazywanie w ramach edukacji "wartości uniwersalnych, wspólnych chrześcijaństwu i islamowi, a także doktryn innych wspólnot religijnych".

 

Jako "wierzący muzułmanie i obywatele Europy" podkreślili znaczenie cytatu z dokumentu z Abu Zabi o koncepcji pełnego obywatelstwa i "rezygnacji z dyskryminującego używania terminu «mniejszość», który zawiera w sobie zalążki poczucia izolacji i niższości".

 

Komunikat zapowiada też, że członkowie Rady spotkają się wkrótce w Bukareszcie, by dokonać aktualizacji swej działalności w świetle treści dokumentu z Abu Zabi.

 

Wśród 17 sygnatariuszy komunikatu są imamowie i mufti z: Bośni, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Niemiec, Rumunii, Polski, Rosji, Danii, Portugalii, Litwy, Albanii, Irlandii, Słowenii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

adagan 19:06:23 | 2019-02-12
Gdy to czytam, dziękuję Bogu, że natchnął wielu Braci sposród nas w kierunku pokoju i braterstwa, które nie tylko z Bożej łaskawości są możliwe jako że jedno jesteśmy w Bogu (Ef 4, 1-60; Mt 23, 1-12) i nikogo innego nie nazywamy Ojcem, ale i ubogacamy się wspólnie różnorodnością naszą (1 Kor 12, 1-11). 

Oceń 2 31 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook