Joanna Sadzik, odwołana początkiem lutego, ponownie prezesem Stowarzyszenia WIOSNA

(fot. Sabina Labe)

Ksiądz Grzegorz Babiarz został odwołany z funkcji prezesa Stowarzyszenia Wiosna, a została nim ponownie Joanna Sadzik - poinformował we wtorek zarząd stowarzyszenia w oświadczeniu.

 
"Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków odwołało Księdza Grzegorza Babiarza z funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia" - poinformował zarząd na stronie internetowej stowarzyszenia.
 
Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu, "Walne Zgromadzenie powołało Joannę Sadzik na stanowisko Prezesa Zarządu, potwierdziło mandat członków Zarządu Dominiki Langer-Gniłka oraz Anny Wilczyńskiej oraz powołało ponownie w skład Zarządu Jakuba Marczyńskiego". "Wybrano również przewodniczącego komisji rewizyjnej, funkcję tę objął Paweł Mazur" - dodano.
 
"Z kryzysu wychodzimy mądrzejsi i silniejsi. Wierzymy, że potrafimy wynieść z niego doświadczenie i przełożyć je na dobry efekt: dojrzalszą, lepiej zarządzaną organizację, która będzie mogła nieść pomoc jeszcze większej liczbie potrzebujących" - podkreślono w oświadczeniu.
 
Ks. Grzegorz Babiarz został powołany na nowego prezesa Wiosny podczas walnego zgromadzenia 4 lutego; zastąpił na tej funkcji Joannę Sadzik, która objęła stanowisko po rezygnacji ks. Jacka Stryczka. Tego też dnia podał się do dymisji zarząd Wiosny. Według nieoficjalnych informacji był to wyraz solidarności z Sadzik.
 
 
Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie działa od 2001 r. Jego założycielem jest ks. Jacek Stryczek, który był prezesem organizacji do września 2018 r., kiedy to zrezygnował po tym, jak Onet opublikował artykuł wskazujący na mobbing w stowarzyszeniu. Sprawą zajmuje się prokuratura, przesłuchiwani są kolejni świadkowie.
 
 
W oświadczeniu zarządu stowarzyszenie poinformowano ponadto o zmianie zakładającej "rozszerzenie i demokratyzację składu ciała, które z definicji powinno być reprezentatywne, bo podejmuje najważniejsze decyzje w organizacji - Walnego Zgromadzenia".
 
Jak wyjaśniono, zmiana ta ma pozwolić współdecydować o Stowarzyszeniu "wszystkim grupom, dla których Wiosna jest ważna i które mają realny wkład w jej działanie".
 
"Do obecnej grupy, składającej się głównie z wieloletnich członków stowarzyszenia, którzy przez lata pełnili funkcję strażników wartości, dołączyć powinny grupy osób reprezentujące realną strukturę Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości: przedstawiciele wolontariuszy, pracowników oraz eksperci, którzy są gotowi służyć nam wiedzą i doświadczeniem" - podkreślono w oświadczeniu.
 

Przedstawiamy oświadczenie Stowarzyszenia w całości:

 
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia WIOSNA z dnia 12 lutego 2019 r.
 
WIOSNA, a wraz z nią Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości, znalazły się kilka miesięcy temu w punkcie zwrotnym.
 
Wiedzieliśmy wówczas, że najważniejszym zadaniem jest doprowadzenie, pomimo kryzysu, do szczęśliwego finału Szlachetnej Paczki. Zrobiliśmy wszystko, by ani jedna rodzina i ani jedno dziecko, które miały otrzymać od nas pomoc, nie pozostały bez wsparcia. W 18. edycji Szlachetnej Paczki pomogliśmy prawie 17 tysiącom rodzin, a pomoc osiągnęła wartość ponad 47 mln złotych. Udało się.
 
Kryzys był punktem przełomowym z jeszcze jednego powodu. WIOSNA, chcąc nie chcąc, stanęła jako pierwsza przed wyzwaniem, przed którym prędzej czy później staną także inne duże organizacje pozarządowe w Polsce: transformacją z organizacji zarządzanej przez jedną osobę twórcy w nowy, szerszy format. Jednocześnie pamiętamy, że nie byłoby nas w tym miejscu, gdyby nie wieloletnia praca i wkład twórcy idei Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości ks. Jacka Stryczka.
 
Przez lata WIOSNA przestała być stowarzyszeniem jednej, kilkunastu czy nawet kilkuset osób. Jest dziś ruchem społecznym. Należy do setek tysięcy ludzi, którzy ją tworzą. Jak pokazał ostatni kryzys - to właśnie w tym tkwi jej największa siła. To dzięki temu przetrwała. I za tym potencjałem musi nadążyć struktura organizacyjna.
 
W październiku powiedzieliśmy: "Choć ani WIOSNA, ani Paczka i Akademia nie należą do nas - są dziełem dziesiątek tysięcy wolontariuszy, setek tysięcy darczyńców, przede wszystkim zaś tysięcy rodzin, które dzięki mądrej pomocy zmieniają swoje życie i sprawiają, że świat wokół nich staje się lepszy - zdecydowaliśmy, jako zarząd Stowarzyszenia, wziąć za nie odpowiedzialność".
 
Dziś podtrzymujemy tę obietnicę.
 
I właśnie dlatego, z poczucia odpowiedzialności i przekonania, że siła tkwi w działaniu razem, przedstawiamy propozycję trwałej zmiany, która pozwoli współdecydować o Stowarzyszeniu wszystkim grupom, dla których WIOSNA jest ważna i które mają realny wkład w jej działanie.
 
Zmiana zakłada rozszerzenie i demokratyzację składu ciała, które z definicji powinno być reprezentatywne, bo podejmuje najważniejsze decyzje w organizacji: Walnego Zgromadzenia.
 
Do obecnej grupy, składającej się głównie z wieloletnich członków stowarzyszenia, którzy przez lata pełnili funkcję strażników wartości, dołączyć powinny grupy osób reprezentujące realną strukturę Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości: przedstawiciele wolontariuszy, pracowników oraz eksperci, którzy są gotowi służyć nam wiedzą i doświadczeniem.
 
Pierwszy etap zmian to powołanie w skład walnego zgromadzenia członków:
z urzędu (a więc rotacyjnie, z racji pełnionej funkcji, nie personalnie): osób odpowiedzialnych za kluczowe dla WIOSNY działania, takie jak: zarządzanie wolontariuszami Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, nowe technologie, komunikację, kontakt z darczyńcami, kontakt z wolontariuszami, współpracę z partnerami, współpracę z mediami, administrację i obsługę prawną;
przedstawiciele pracowników ze stażem pracy dłuższym niż 5 lat, bo to oni doskonale znają organizację i jej potrzeby;
przedstawiciele pracowników, którzy jednocześnie są wolontariuszami naszych projektów społecznych;
 
Z kryzysu wychodzimy mądrzejsi i silniejsi. Wierzymy, że potrafimy wynieść z niego doświadczenie i przełożyć je na dobry efekt: dojrzalszą, lepiej zarządzaną organizację, która będzie mogła nieść pomoc jeszcze większej liczbie potrzebujących.
 
Zarząd Stowarzyszenia WIOSNA
------------------------------------------------
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków odwołało Księdza Grzegorza Babiarza z funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia.
 
Ponadto Walne Zgromadzenie powołało Joannę Sadzik na stanowisko Prezesa Zarządu, potwierdziło mandat członków Zarządu Dominiki Langer-Gniłka oraz Anny Wilczyńskiej oraz powołało ponownie w skład Zarządu Jakuba Marczyńskiego.
 
Wybrano również przewodniczącego komisji rewizyjnej, funkcję tę objął Paweł Mazur.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.82

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 20:40:02 | 2019-02-12
"Kulisy odwołania ks. Babiarza"

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24451782,kulisy-odwolania-ks-babiarza-z-funkcji-prezesa-...

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 19:49:17 | 2019-02-12
Noc jest najlepsza na zmiany. Policzmy głosy i .... Stryczek z Babiarzem spływają w wiosennych roztopach.

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 18:09:14 | 2019-02-12
Rozmowa z ks. Babiarzem

https://krakow.onet.pl/rozmowa-z-odwolanym-w-nocy-prezesem-wiosny-jak-pan-sie-znalazl-w-posiadani...

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:28:41 | 2019-02-12
Zwyciężyła demokracja.

Należało by jednak wyjaśnić jeszcze rolę Kurii krakowskiej w tym zamieszaniu i ujawnić ile akcji posiada kuria i/lub duchowni oraz ile te podmioty posiadały 4 lutego gdy zaczęło się mieszanie na stanowisku prezesa.

Oceń 10 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?