Kard. Kasper krytykuje "Manifest wiary" kard. Müllera

(fot. Emory University/youtube.com)

Szerokim echem odbił się w Kościele "Manifest wiary" kard. Gerharda Müllera >> Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina w nim główne, katechizmowe prawdy wiary, apelując by trwać przy nich w czasach narastającego zamieszania.

 

"Manifest wiary" skrytykował już kard. Walter Kasper. Jego zdaniem tekst byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary zawiera treści, pod którymi podpisać się może każdy uczciwy katolik, ale "niedobrze, że niektóre prawdy zostały tak wyakcentowane, że przemilczana została druga połowa".

 

Odrodzony Luter? 

 

A użyty przez kardynała zwrot "«oszustwo Antychrysta» niemal dosłownie przypomina argumentację Marcina Lutra" - stwierdził niemiecki kardynał, dodając, że "również Luter w swoim czasie słusznie krytykował wiele w Kościele. Ale zarzut Antychrysta już wtedy był niestosowny.  Czyżby za Manifestem stał odrodzony Luter?" - dopytywał kard. Kasper, przestrzegając przed zamętem i rozłamem w Kościele. Według niego kardynał Müller nieprecyzyjnie a wręcz połowicznie wyraził się na temat kapłaństwa, celibatu i komunii dla rozwiedzionych.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w swoim "Manifeście wiary" opublikowanym równocześnie w kilku językach na różnych katolickich portalach przypomniał szereg podstawowych prawd wiary, w tym wiarę w Trójcę Świętą i Kościół powszechny a także naukę o sakramentach i prawo moralne. 

 

Zadanie duszpasterzy

 

Kard. Müller napisał, że zadaniem duszpasterzy jest prowadzenie powierzonych im wiernych na drodze do zbawienia. Zaapelował jednocześnie, aby wierni stanowczo przeciwstawiali się powrotowi do starożytnej herezji, która postrzegała Jezusa Chrystusa "jedynie jako dobrą osobę, brata i przyjaciela, proroka i moralistę".Odpowiadając na krytykę, że wielu duszpasterzy i biskupów nie naucza trudnych prawd wiary, kardynał Müller ostrzegł, że "milczenie" o nich jest "największym oszustwem", jak wyraźnie mówi Katechizm Kościoła Katolickiego.

 

"Jest to oszustwo Antychrysta, który przychodzi «zwodząc wszelką nieuczciwością tych, którzy są na drodze do zagłady, ponieważ nie umiłowali prawdy prowadzącej do zbawienia» (2 Tes 2, 10)"Cytując drugi list św. Pawła do Tymoteusza, niemiecki kardynał wezwał biskupów i kapłanów, by głosili Ewangelię z odwagą i niezależnie od współczesnych wpływów tego świata.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

233

 

 

Komentarze użytkowników (110)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

patyk 13:34:30 | 2019-02-12
z faktu, że kiedy kardynał wyznał wiarę zgodną z doktryną katolicką powołując się na katechizm, to został oskarżony o atak na papieża wynika jeden wniosek:
z papieżem jest coś nie tak!

Oceń 46 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

adagan 11:13:59 | 2019-02-12
Przepraszam, bo nie czuję się uprawnionym kogokolwiek pouczać, ani nie mam takiego zamiaru. Jednak nie dla siebie tylko chciałbym zachować swoje widzenie kwestii różnorodności w relacji z Bogiem. Może ktoś skorzysta, a może ja. Intencja nie jest bez znaczenia. Chrystus wyjawił nam sekret sprawdzianu: kogo w indywidualnej  różnorodności, a pośród wielu poznać można, że w sobie właściwy sposób jest wiernym uczniem Jego, trwającym w Jego nauce (J 8, 32); w jaki sposób. Jeśli jeden do drugiego miłość mieć będziecie (J 13, 35). W czyich wypowiedziach tę miłość jeden do drugiego się dostrzega bardziej: czy Franciszka i Kaspera dla przykładu, czy innych osób? Można też spojrzeć na samych siebie w zamieszczanych wypowiedziach. Spójrzmy zatem sami. Ale z Miłością Bożą.

Oceń 2 31 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

koru 11:00:08 | 2019-02-12
Kardynał Kasper postępuje konsekwentnie.
Jak można z Antychrystusowatości czynić zarzut, gdy się w pocie czoła nad ociepleniem wizerunku Antychrysta i zekumenizowaniem z religią Antychrysta działa.

Oceń 20 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 10:23:10 | 2019-02-12
kard. Kasper miał trudne zadanie - jak zaatakować wyznanie wiary zupełnie zgodne z nauczaniem KK? Jedyne czego mógł się czepić, to ostrzeżenie o oszustwie Antychrysta. Czy jednak to że ktoś ostrzega przed Antychrystem jest złe - robi to sam Jezus. Nawet gdyby to zrobił Luter, czy wszystko co zrobił jest z definicji złe? Co na to tak "kochani" w niemieckim KK protestanci, gdzie ekumenizm?

Skoro Muller nie zrobił nic złego - dlaczego Kasper zaatakował?
Odpowiedz jest prosta - wyznanie wiary katolickiej nie smakuje niektórym katolickim kardynałom, piecze ich - chcą oni rozpruć KK. Prym wiedzie tu Kasper - Franciszek właśnie jemu powierzył przedstawienie kontrowersyjenj encykliki AL. Trzeba egozrcyzmować papieża i jego kardynałów nauką katolicką! Co za szalone czasy!

Oceń 47 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 09:21:13 | 2019-02-12
Bergoglio po raz kolejny reaguje jak rasowy dyktator lub mafiozo.

Sam milczy, a jednocześnie wysyła swoich "silnorękich" takich jak Kasper, Maradiaga czy Cupich by wykonali za niego brudną robotę i rozprawili się z wiernymi Bogu i Kościołowi.

Oceń 61 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

SymeonNT 02:48:54 | 2019-02-12
Papież Franciszek będzie milczał  jak zwykle w takich przypadkach. Relatywizm i zamieszanie w Kościele Katolickim będą nadal wzrastały. Osobom wyrażającym wątpliwości będzie się coraz częściej zamykać usta lub dyskredytować je moralnie czy religijne.

Wyrażanie uczuć i emocji jest ważne,  ale jeśli ktoś chce się odnieść di mojego komentarza  w jakikolwiek sposób, niech zechce także napisać parę słów  

Oceń 77 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 23:39:39 | 2019-02-11
Homolobby, lawendowa mafia, otwarci wierzgają jak diabeł w wodzie święconej. Dobrze, kard. Muller widać ma odwagę mówić jak jest.

Oceń 86 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

adagan 22:02:52 | 2019-02-11
Kard. Walter Kasper - ten, jeden z najwybitniejszych teologów dzisiejszych, oczyma wiary najwyraźniej widzi, co się Bogu Ojcu podoba, wskazując na postawę Jezusa (J 8, 29) i Boże przykazanie jako wazniejsze od norm społecznych i politycznych (1 Kor 7, 17-24). 

Oceń 6 79 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook