Kard. Schönborn o wykorzystywaniu seksualnym w telewizyjnej rozmowie z byłą zakonnicą

(fot. GuentherZ / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Kościół katolicki ma jeszcze wiele pracy przed sobą w kwestii pedofilii. Potrzebna jest jeszcze większa świadomość u osób ponoszących odpowiedzialność, a także reformy strukturalne, uważa kard. Christoph Schönborn.

 
W rozmowie z niemiecką telewizją Bayerische Rundfunk arcybiskup Wiednia i przewodniczący episkopatu Austrii podkreślił, że w Kościele istnieją struktury i systemy sprzyjające pedofilii. Wśród nich wymienił wykorzystywanie funkcji, "dynamikę milczenia" oraz często przerośnięty obraz księdza, za którym kryje się niebezpieczeństwo "autorytaryzmu".
 

Główną częścią telewizyjnego dokumentu "Wykorzystywanie w Kościele katolickim: kobieta walczy o wyjaśnienie" było spotkanie kard. Schönborna z byłą zakonnicą Doris Wagner, z którą arcybiskup Wiednia odbył kilkugodzinną rozmowę w studio.

 

"Dla ofiary molestowania mówienie o tym, jest jak wchodzenie na Mount Everest tyłem i w sandałach" >>

 

W rozmowie kard. Schönborn krytycznie odniósł się do kościelnej "dynamiki milczenia", skrytykował także przesadzony obraz księdza jako "niemal świętego, nietykalnego księdza proboszcza". Dopóki będzie panował taki obraz księdza, dopóty będzie istniało niebezpieczeństwo autorytaryzmu. Ksiądz (proboszcz) decyduje o wszystkim. Istnieje niebezpieczeństwo, że ksiądz może sobie pozwolić na więcej niż inni, stwierdził kard. Schönborn. Taka pozycja wyższości w Kościele jest jego "prastarym grzechem". W tym kontekście austriacki purpurat wspomniał, że w młodości sam doświadczył molestowania seksualnego, kiedy to jeden z szanowanych przez niego księży usiłował go całować.

 

W wydanej w 2014 r. książce "To już nie ja. Prawdziwa historia młodej zakonnicy" Doris Wagner opisała doświadczenia przemocy, jakiej doznała w swojej wspólnocie zakonnej Dzieło. Przypomniała, jak była wykorzystywana duchowo i seksualnie i jak ją molestowano. Przez długi czas nikt w Kościele nie reagował na jej skargi. Szczególnie bolało ją, że tak długo nikt jej nie chciał uwierzyć.

 

W telewizyjnej rozmowie kard. Schönborn przyznał, że często słyszał pejoratywne i ironiczne uwagi duchownych pod adresem zakonnic, którym tylko przysługują funkcje służebne. Ale to nie jest model na przyszłość, podkreślił przewodniczący episkopatu Austrii i wyraził przekonanie, że kryzys wokół problemu wykorzystywania postawi w nowym świetle również rolę kobiety w Kościele.

 

Opus Dei zapłaciło prawie milion dolarów odszkodowania w sprawie o nadużycia seksualne kapłana Dzieła >>

 

Kard. Schönborn zwrócił też uwagę, że w przeszłości w Kościele katolickim teologia moralna w centrum stawiała utrwalony stosunek do seksualności, podczas gdy inne tematy, np. nauka społeczna, znajdowały się na dalszym planie.

 

Jednocześnie, po raz kolejny, austriacki purpurat przestrzegł przed zbyt wielkimi oczekiwaniami wobec zapowiedzianego na 21-24 lutego spotkania przewodniczących episkopatów w Watykanie na temat pedofilii w Kościele. Wyraził ubolewanie, że w Kościele powszechnym nadal nie ma wspólnej świadomości w tej kwestii. Tę sprawę nie wszyscy biskupi i kardynałowie oceniają tak samo. Można jedynie mieć nadzieję, że wszyscy uczestnicy spotkania obudzą się, że to nimi wstrząśnie i że "proces leczenia" rzeczywiście odnowi Kościół.

 

W tym kontekście Doris Wagner wyraziła nadzieję, że biskupi w Rzymie spotkają się też z ofiarami wykorzystywania i je wysłuchają.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.47

Liczba głosów:

85

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:50:55 | 2019-02-08
"po raz kolejny, austriacki purpurat przestrzegł przed zbyt wielkimi oczekiwaniami wobec zapowiedzianego na 21-24 lutego spotkania przewodniczących episkopatów w Watykanie na temat pedofilii w Kościele."

Jeśli ktokolwiek jeszcze się łudził że na lutowym spotkaniu biskupów Kościół na poważnie zajmie się przypadkami pedofilii wśród duchownych to ma odpowiedź - wszystko to gra pozorów i mydlenie oczu, a sprawcy molestowania dzieci mogą się czuć bezpiecznie.

Oceń 13 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 21:54:57 | 2019-02-07
kardynał zna się na rzeczy, ma "doskonały" zmysł jak chodzi o sferę seksualną i moralną dlatego w katedrze w Wiedniu pozwolił pokazać roznegliżowaną kobietę na tle Chrystusa oraz całujące się lesbijki (sztuka). zapraszam do oglądania link.
uwaga! nie oglądaj jeśli masz mieć potem problemy z maturbacją lub masz problemy ze sferą seksualną (asdf12 nie polecam Tobie).

Oceń 87 15 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook