Abp Gądecki spotkał się z ofiarami nadużyć osób duchownych. "Każde z tych spotkań było dla mnie ważne"

(fot. EpiskopatNews)

- Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom - powiedział.

 

- Każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę - powiedział abp Stanisław Gądecki po spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych.

 

Zaznaczył, że takie spotkania będą kontynuowane.

 

Przewodniczący Episkopatu powiedział o swoim zaproszeniu i odpowiedzi na nie.

 

- Przed kilku tygodniami - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych. Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

 

Spotkania miały charakter prywatny.

 

- Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów - zaznaczył abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że te spotkania są potrzebne i są ważne także dla niego osobiście.

 

- Na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Pragnę przy okazji podkreślić, że każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę - powiedział abp Gądecki.

 

Przewodniczący KEP odniósł się także do dotychczasowych działań Episkopatu Polski.

 

- Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości - zaznaczył.

 

Abp Gądecki zwrócił uwagę na wyrządzoną krzywdę oraz zaapelował o bezwarunkowe działania na rzecz osób poszkodowanych. Powiedział: "Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom".

 

Przewodniczący Episkopatu zaapelował także do sprawców tych krzywd.

 

- Pragnę zwrócić się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii - podkreślił.

 

Przewodniczący KEP zwrócił się także z prośbą o modlitwę.

 

- Proszę wszystkich wiernych o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców - zaznaczył.

 

Kolejne spotkania Przewodniczącego Episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych będą się odbywały sukcesywnie.

 

BP KEP

 

Publikujemy pełną treść wypowiedzi:

 

Przed kilku tygodniami - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych.

 

Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane. Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów.

 

Na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

 

Pragnę przy okazji podkreślić, że każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę. Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości.

 

Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom.

 

Na zakończenie pragnę zwrócić się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii.

 

Proszę wszystkich wiernych o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.31

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 05:32:26 | 2019-02-07
W kontekście abp. Gądeckiego wypowiedzi w sprawie ks. Jankowskiego widać, że w ogóle nie zależy mu na wyjaśnianiu czegokolwiek. To tylko gra pozorów - spotyka się z ofiarami bo musi przed spotkaniem biskupów ale wobec nikogo nie wyciągnie żadnych konsekwencji. Najlepszy przykładem jest ks. Jarosław - 9 lat molestował ministranta a sąd biskupi go... uniewinnił. I ten ksiądz pedofil będzie dalej spowiadał, wygłaszał kazania o moralności i udzielał komunii. Taka jest rzeczywistość.

Oceń 4 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:29:21 | 2019-02-06
Spotkanie z ofiarami oraz to, co abp Gądecki mówi, daje nadzieję, że następują zmiany w podejściu hierarchów do problemu pedofilii. Jest apel, aby przypadki pedofilii były zgłaszane. Zabrakło natomiast deklaracji, że zostana wyciągnięte konsekwencje w stosunku do biskupów i księży, którzy tuszowali i ukrywali przestępstwa seksualne popełniane przez duchownych. 

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook