Francuzi zmierzą się z własnym "Klerem". Do kin wchodzi film o bulwersującym przypadku pedofilii

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

To była jedna z najgłośniejsza sprawa we Francji. Kościół do dziś jej nie rozwiązał do końca.

 

Do francuskich kin wejdzie niedługo film, o którym już jest głośno - "By the Grace of God" w reżyserii uznanego francuskiego twórcy filmowego, Francoisa Ozona.

 

Twórcy zainspirowali się głośnym przypadkiem pedofilii w archidiecezji lyońskiej. Czterdziestoletni wówczas ksiądz Bernar Preynat wykorzystywał seksualnie dzieci, pracując w parafii. Kościół dowiedział się o tym w 1991 r. jednak przez wiele lat nie zrobiono nic w tej sprawie. Kiedy sprawa wyszła na jaw, okazało się ks. Preynat wciąż jest duszpasterzem wśród młodzieży. Jako ksiądz sprawował posługę aż do 2015 roku.

 

Oskarżenia kierowane były również wobec abpa Philippa Barbarina, który przez lata miał tuszować sprawę. "Pragnę powiedzieć z największą siłą, że nigdy, nigdy, nigdy nie zataiłem najmniejszego czynu pedofilskiego" - oświadczył arcybiskup Lyonu na konferencji prasowej podczas posiedzenia biskupów francuskich. W 2017 roku umorzono śledztwo w jego sprawie. Choć do wydarzeń doszło w latach 80., sprawa ta wciąż bulwersuje wiernych i opinię publiczną, stając się we Francji symbolem walki z pedofilią i wykorzystywaniem wśród duchownych.

 

 

Właśnie do niej sięgnęli twórcy filmu "By the Grace of God". Scenariusz koncentruje się wokół Alexandra, męża i ojca, który ukrywa swoją przeszłość. Pewnego dnia dowiaduje się, że ksiądz, który molestował go w dzieciństwie, wciąż pracuje z młodzieżą. Na nowo przeżywa swój dramat, a wspomnienia wracają. Postanawia jednak stawić czoło oprawcy i zaczyna mówić o obrzydliwościach jakie działy się w lyońskiej parafii. Dołączają do niego inne ofiary. Reżyser koncentruje się na ich przeżyciach, pokazując, że każda z ofiar mierzy się z tym w zupełnie inny sposób.

 

Scenarzysta "Kleru": to nie jest film antykatolicki<<

 

Film zostanie pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Do kin trafi w drugiej połowie roku. Możemy się go spodziewać również w Polsce, gdyż zyskał polskiego dystrybutora. Krytycy filmowi i publicyści wskazują na pewne podobieństwa z polskim filmem "Kler", o którym głośno było również we Francji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.64

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 17:05:31 | 2019-02-05
A już 11 maja premiera dokumentalnego filmu Tomasz Sekielskiego o przypadkach ukrywania pedofilli w polskim Kościele AD 2018.

Oceń 7 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 17:01:05 | 2019-02-05
Sprawa dotyczy nie tylko samego prymasa Galii Phillipe Barbarina ale również pięciu innych duchownych, a wśród nich prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który jednak by uniknąć ewnetualnego wyroku korzystając z immunitetu jaki mu zapewnia watykański paszport nie pojawił się na rozprawie.

Wyrok w tej głośnej sprawie już za miesiąc - bodaj 7 marca.

Oceń 7 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook