Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa uczestnikom jubileuszu Ordynariatu Polowego

(fot. GYG Studio / Shutterstock.com)

Papież Franciszek przesyła uczestnikom uroczystości jubileuszu stulecia Ordynariatu Polowego w Polsce "szczególny dar pamięci, modlitwy i duchowej łączności", udziela im błogosławieństwa - napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

 

List kard. Parolina, adresowany do biskupa polowego Józefa Guzdka, odczytał we wtorek w katedrze polowej Wojska Polskiego sekretarz generalny Konferencji Episkopatu biskup Artur Miziński. Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w katedrze w Warszawie odbywają się obchody 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

 

"Jego Świątobliwość Franciszek poinformowany o jubileuszu stulecia Biskupstwa Polowego w Polsce (...) przesyła uczestnikom uroczystości szczególny dar pamięci, modlitwy i duchowej łączności. Święty Jan Paweł II spotkając się z Wojskiem Polskim podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny przypomniał, że tradycje żołnierskie Polaków związały służbę wojskową z miłością ojczyzny, podkreślając przy tym, że duszpasterstwo wojskowe posiada w tym względzie doniosłe znaczenie" - napisał kardynał Parolin.

 

"Utożsamiając się z tą myślą świętego papieża z rodu Polaków, Ojciec Święty Franciszek przekazuje na ręce księdza biskupa dla całej wspólnoty Ordynariatu Polowego uznanie za troskę i podtrzymywanie tej pięknej tradycji, która uwzględniając niełatwą służbę wojskową otwiera serca żołnierzy oraz ich bliskich na wartości wiary, możliwość ewangelizacji, katechizacji zbliżenia do modlitwy i życia sakramentalnego. Wraz z wiernymi dziękuje Bogu za odrodzenie się Ordynariatu Polowego i nadany mu status oraz uzgodnienie dotyczące opieki duszpasterskiej nad żołnierzami zapisane w konkordacie z 1993 r." - dodał kardynał.

 

"Jego Świątobliwość życzy, by duszpasterstwo wojskowe skutecznie wspierało żołnierzy i ich rodziny w poznawaniu Chrystusa i jego Ewangelii, by pomagało wzrastać w wierności wartościom, które chlubnie wyraża dewiza Wojska Polskiego: Bóg, Honor i Ojczyzna. Niech Bogurodzica Dziewica, Zwycięska Pani, Hetmanka i Królowa, będzie dla Ordynariatu Polowego, dla kapelanów i dla każdego żołnierza opiekunka i wspomożycielką. Wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszu stulecia utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce Ojciec Święty z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa" - napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?