Czechy: parlament przyjął ustawę o opodatkowaniu odszkodowań kościelnych. Jest reakcja sekretarza konferencji biskupów

(fot. shutterstock.com)

"Zwycięstwo populizmu nad zdrowym rozsądkiem i praworządnością" - tak określił dzisiejszą decyzję Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej sekretarz generalny Czeskiej Konferencji Biskupiej (ČBK) ks. prał. Stanislav Přibyl.

 

Parlament czeski przyjął poprawkę, na mocy której opodatkowaniu mają podlegać kwoty odszkodowań wypłacane Kościołom przez państwo za majątek, którego nie można zwrócić w naturze.

 
Historyk Jaroslav Šebek powiedział agencji informacyjnej ČTK, że uchwalenie poprawki dowodzi, iż komuniści, którzy wnioskowali w tej sprawie, pomimo względnej porażki w wyborach parlamentarnych odgrywają w społeczeństwie czeskim jedną z kluczowych ról.
 
Kościoły otrzymują odszkodowanie finansowe od państwa za majątek, którego nie można wydać w naturze. Opodatkowanie tych sum, czego domagają się komuniści, jest jednym z warunków tej partii dla tolerancji rządu mniejszościowego liberalnej partii ANO i socjaldemokratów z ČSSD. Projekt zostanie teraz skierowany do Senatu, który zapewne go odrzuci. Wówczas izba niższa parlamentu zajmie się nim ponownie. Krytycy poprawki twierdzą, że wspominany projekt jest niekonstytucyjny.
 
Kościół katolicki wielokrotnie przypominał, że restytucje kościelne w swojej obecnej formie nie są zawyżone i są korzystne dla państwa oraz samorządów. Częścią ustawy o naprawieniu krzywd jest rozdział finansowy Kościołów od państwa.
 
Jaroslav Šebek podkreślił, że jeśli Kościoły będą w stanie właściwie zarządzać swoim majątkiem, to dochód skarbu państwa będzie wyższy niż planowane opodatkowanie. Przypomniał, że tak zwane ustawy kościelne, za pomocą których reżim komunistyczny narzucił kontrolę nad życiem Kościołów i związków wyznaniowe w Czechosłowacji, zostały przyjęte w 1949 roku. Zatem propozycje komunistów są postrzegane jako smutne przypomnienie w 70. rocznicę tego wydarzenia.
 
"Wiele zabytków i budynków kościelnych administrowanych przez państwo popadło w ruinę - a propozycja nałożenia podatku od odszkodowań za majątek, którego nie można zwrócić są faryzejskie" - powiedział Šebek. Zaznaczył, że retoryka komunistyczna nie zmieniła się od 70 lat. Wyraził zdumienie, że partie demokratyczne usiłują przypodobać się komunistom. 
 
Ustawa o naprawieniu krzywd i zwrocie majątku kościelnego z 2012 roku przewiduje, że Kościoły otrzymają od państwa nieruchomości o wartości około 75 miliardów koron (12,5 mld zł). W przypadku nieruchomości, które według ustawy nie są wydawane, Kościoły w ciągu najbliższych 30 lat mają otrzymać 59 miliardów koron (ok. 9,8 mld zł) z uwzględnieniem inflacji. Na podstawie tej ustawy od 2013 roku wypłacane są odszkodowania.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.57

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook