Ludwik Wiśniewski OP: zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy

(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

"Powinniśmy w końcu zrozumieć, że zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy (…). Ja też odpowiadam" - mówi o. Ludwik Wiśniewski OP w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

 

W wywiadzie dominikanin porusza problem polskich podziałów i mowy nienawiści w kontekście niedawnego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Jak można zaradzić na atmosferę wzajemnych oskarżeń i niechęci? Wiśniewski twierdzi, że po pierwsze należy "postawić kropkę" i "zacząć od początku", bo "jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do mowy nienawiści, wrosła w nas".

 

 

"Nie jest w Polsce tak, że z jednej strony mamy armię anielską, a z drugiej - diabelską. Myślimy, że jak obecna ekipa rządząca przegra, będziemy mieli niebo. Nie. Uważam, że może być jeszcze większe piekło, bo w ludzi wrosła potrzeba odwetu" - podkreśla duchowny diagnozując sytuację i nastroje społeczne.

 

Czy w Kościele również są obecne takie postawy? Jego zdaniem nie można powiedzieć, że Kościół jako całość "jest zatruty", ale już "poszczególni duchowni zatruwają w jakiś sposób też Kościół". Mimo tego nie wolno popadać w "globalne oskarżanie" gdyż wtedy podważałoby się ogromną ilość dobra jaka w Kościele ma miejsce. "Powiedzieć generalnie, że Kościół jest zatruty, byłoby krzywdzące" - zaznacza.

 

Ludwik Wiśniewski OP: mamy w Polsce dość podziałów poniżających człowieka [WYWIAD] >>

 

Mimo tego dominikanin wierzy, że zasadniczy kierunek, w którym zmierzamy jest dobry i wyraża nadzieję, że "publiczna pogarda do innych ludzi będzie powoli ustępować".

 

Znakiem zmiany i pozytywnym świadectwem może być "postawa gdańszczan przez ostatni tydzień", która "musi zaowocować dobrem i myślę, że zaowocuje". To powolny i wymagający proces, a pewnym probierzem będą najbliższe, majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, ale zdaniem ojca Wiśniewskiego "śmierć Pawła [Adamowicza - przyp. red.] przyniesie dobre owoce".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

427

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 10:02:17 | 2019-01-24
I znowu DEON u źródła czyli u "GW"... i tak ocenzurowane?

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 21:43:42 | 2019-01-23
Po wizycie Wiśniewskiego u  Olejnik, dominikanie powinni zaopiekować się współbratem. Inaczej w kościolach dominikańskich zostanie tylko KOD.

Oceń 38 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 16:52:38 | 2019-01-23
Z cyklu "mądrości ojca maczety"

Swoją drogą żenująca jest ta dominikańska obsesja autopromocji

Oceń 113 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook