Syria: prezydent Assad obiecał odbudowę zniszczonego kościoła

(fot. Valentina Petrov / shutterstock.com)

Prezydent Syrii Baszar al.-Assad publicznie zadeklarował, że zatroszczy się o odbudowę zniszczonego przez terrorystów Państwa Islamskiego kościoła-pomnika ludobójstwa Ormian w Deir ez-Zor.

 

Według informacji wiedeńskiej fundacji Pro Oriente, Assad miał to powiedzieć na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości ormiańskiej w Syrii oraz przedsiębiorcami ormiańskimi diaspory. Kościół upamiętniający męczenników oraz budynki centrum pamięci o ofiarach ludobójstwa na Ormianach poświęcił w 1991 roku w stolicy prowincji syryjskiej ówczesny katolikos Cylicji Garegin II. We wrześniu 2014 wszystko zostało zburzone.

 

"To dla nas wielka radość gościć Papieża na naszej ziemi" - prezydent Panamy o wizycie Franciszka >>

 

W latach wojny toczącej się w Syrii Deir ez-Zor było jednym z miast, o które toczyły się zaciekłe walki. Pod koniec 2013 część miasta zajęły islamistyczne grupy terrorystów. Na początku 2016 bojownicy Państwa Islamskiego zajęli części miasta będące jeszcze pod kontrolą armii syryjskiej i wymordowały kilkuset cywilnych mieszkańców. Dopiero w listopadzie 2017 armia syryjska zdołała przejąć kontrolę nad całym miastem. Deir ez-Zor nad Eufratem było ostatecznym celem marszów śmierci ludności chrześcijańskiej z ze wszystkich stron Anatolii w czasie ludobójstwa rozpętanego przez władców nowego państwa tureckiego w okresie pierwszej wojny światowej.

 

Za granicą miasta rząd w Konstantynopolu, powiązany z Rzeszą Niemiecką i Austro-Węgrami, urządził obóz koncentracyjny, w którym od 1915 roku zginęło - według różnych szacunków - od 150 tys. do 400 tys. ludzi.W 1989 w Deir ez-Zor rozpoczęto budowę ormiańsko-apostolskiego miejsca pamięci. W listopadzie 1990 budowę ukończono. Poświęcił ją 4 maja 1991 ówczesny katolikos Cylicji Garegin II, późniejszy Garegin I. katolikos-patriarcha wszystkich Ormian. Od tej chwili do tego miejsca pamięci przybywały dziesiątki tysięcy ormiańskich pielgrzymów z całego świata. Jego zniszczenie przez islamistów Państwa Islamskiego wywołało oburzenie wszystkich Ormian na świecie oraz w Armenii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook