Mocne słowa Ludwika Wiśniewskiego OP na pogrzebie prezydenta Adamowicza: trzeba skończyć z nienawiścią

(fot. PAP/Adam Warżawa)

Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych; nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę - powiedział w sobotę dominikanin Ludwik Wiśniewski.

 

Ludwik Wiśniewski OP, który jest honorowym obywatelem Gdańska, mówił podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza, że z miasta tego "wielokrotnie wychodził głos, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę".

Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić. Zawsze bronić.

Gdańsk słusznie się nazywa - i wielokrotnie Paweł to powtarzał - miastem wolności i solidarności. Dzisiaj przeżywamy tu, w Gdańsku, nowy dziejowy, historyczny moment.

 

"Ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych" - oświadczył Wiśniewski OP.

 

Lubnauer o słowach o. Wiśniewskiego: nie ma żadnej wątpliwości, że są kierowane do wszystkich>>

 

Jak oświadczył, nie można dłużej być obojętnym "na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w Internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele".

 

"Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać" - podkreślił dominikanin.

 

Zebrani w gdańskiej katedrze zareagowali na słowa o. Wiśniewskiego brawami na stojąco.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

519

 

 

Komentarze użytkowników (29)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:19:25 | 2019-01-22
o. Wiśniewski, chyba całkiem trafnie zdiagnozował swoją sytuację.

"- Zawsze się tak mówi, że trzeba zacząć od siebie. Jestem księdzem już prawie 60 lat i od zawsze, kiedy trzeba coś trudnego zrobić, słyszę - zacznijmy od siebie, trzeba się modlić. Jest to ucieczka od problemu – odpowiada na krytykę o. Wiśniewski."

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:12:37 | 2019-01-22
btw kilka miesięcy temu Szymon Hołownia narzekał, że na Mszy św. przemawiają ci, którzy nie powinni tego robić. Dziwne, że po tej Mszy św. nikogo nie zbeształ... Może po znajomościach?

Oceń 58 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 01:03:27 | 2019-01-22
Moim zdaniem o. Ludwik sam się zaorał słowami: "Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać". Kogo miał na myśli? Adamowicza wypisującego bzdury w zeznaniu podatkowym? Tuska dwukrotnie składającego kłamliwe obietnice w expose? Kopacz w takiej samej chwili jak Tusk? Komorowskiego zapewniającego, że nie zgodzi się na podniesienie wieku emerytalnego? Wałęsę zapewniającego, że Bolek to nie on? Ten zestaw osób najbardziej pasuje do słów tego politpoprawnego sługi Heroda (tego od rzezi niewiniątek), poplecznika zwolenników aborcji i czarnych marszów. Dawno powinien zostać suspendowany.

Oceń 85 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:04:54 | 2019-01-21
Trudno się nie zgodzić, że nienawiść, nienawistny język, pogarda, bezpodstawne oskarżania to trucizna. Nikt tego nie zakwestionował.
Mniejsze znaczenie ma osoba o. Wiśniewskiego, zastanówmy się raczej tylko nad tymi słowami. Jeżeli się zgadzamy, że to trucizna, to nie bądźmy samobójcami i nie używajmy tej trucizny.
Chyba nikt nie chciałby miec takiej zatrutej atmosfery w swojej rodzinie, Polska to nasza większa rodzina.

Oceń 13 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pozaarturem 21:36:16 | 2019-01-21
Tak zatem wygląda dzisiejszy "prorok", który w czasach Czarnych Protestów wydawał odezwy sprzeciwiające się większej ochronie prawnej dzieci z wadami, obecnie mogących być w majestacie prawa rozerwanych/rozpuszczonych...Taka to groteska stylu ks. Popiełuszki.
http://wyborcza.pl/7,75398,23285292,o-ludwik-wisniewski-projekt-zatrzymaj-aborcje-jest-faryzejski.html

Oceń 92 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 21:31:59 | 2019-01-21
Chętnie popatrzę jak ojciec Wiśniewski skończy z nienawiścią, z pluciem jadem choćby w stronę Radia Maryja... no chyba, że to ma być wezwanie tylko do tzw. prawej strony.

Oceń 100 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Katarzyna Jarkiewicz 16:48:19 | 2019-01-21
Mimo ogromnych chęci,aby przemówienie o. Wiśniewskiego ujmować ewangelicznie, to głos polityczny i to z kilku powodów: znane są poglądy polityczne o. Ludwika, cały zakon dominikanów opowiadał się prawie jednoznacznie po stronie poprzedniej ekipy rządowej, ciągnąc zresztą z tego profity. Równocześnie Gdańsk to polskie Palermo:sieć powiazań polityczno-biznesowo-kościelnych tak mocna i tak trwała,że trudno ją rozerwać i napewno jej nie rozsupła powiązany z tym układem o. Ludwik. Dominikanie gdańscy są zresztą medialnie upupieni po słynnej aferze Amber Gold,gdzie ich ówczesny przełożony,dziś ex-ksiądz Jacek Krzysztofowicz dostał od założyciela Amber Gold 1,5 mln zł na remont kościoła św. Mikołaja. To już w złym świetle stawia ich wiarygodność jako mediatora i autorytet społeczny. Za Kościołem w Gdańsku ciągnie się nierozwiązana afera Stella Maris, którą zmarły Prezydent kilkakrotnie przykrywał,co oczywiście spowodowało,że Kościół w Gdańsku zachował sie tak jak się zachował. Żeby mówić o jakimkolwiek przełomie i "końcu nienawiści" trzeba mieć czyste ręce i serce,być bezstronnym,nie uwikłanym w układy polityczne autorytetem.Ja na razie nie widzę,aby taki był obecnie w Kościele ktoś czy wśród księzy, czy wśród biskupów.

Oceń 174 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 15:27:58 | 2019-01-21
Wszyscy powinni wziąć sobie do serca słowa o. Wiśniewskiego. 
Ojciec Wiśniewski zawsze odważnie mówił prawdę w oczy, przeciwstawiał się przywódcom komunistycznym i był bardzo zaangażowany w działalność opozycyjną, szczególnie był związany ze środowiskiem gdańskich opozycjonistów. 

Oceń 23 215 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 15:26:44 | 2019-01-21
Przerażajace było słuchać tego kazania i patrzeć na te oczy pełne nienawiści i furii. Tak musieli wyglądać ci kaznodzieje w Rwandzie, którzy Pismo Święte zamienili na maczetę...

Oceń 177 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 15:12:01 | 2019-01-21
Na homiletycznej liście przebojów ostatniego kwartału o. Wiśniewski wchodzi na pierwsze miejsce. Na drugą pozycję spada kard. Nycz, z kazaniem podczas Mszy Św. dziękczynnej za lata prezydentury HGW, w którym to działnia Hanny opisał jako budowanie Królestwa Bozego.

Oceń 147 16 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook