O. Mazurkiewicz: zakończyły się dni w diecezjach przed ŚDM w Panamie

(fot. SL-Photography / Shutterstock.com)

W panamskim Penonome zakończyły się dni diecezjalne przed ŚDM. Brała w nich udział wspólna grupa Redemptor - Diecezja Toruńska. 51 osób prawie przez tydzień uczestniczyło w spotkaniach, modlitwie, integracji, poznawaniu Panamy i regionu oraz w promowaniu Polski.

 

Jak poinformował PAP redemptorysta o. Mariusz Mazurkiewicz, przebywający z młodzieżą toruńską na ŚDM w Panamie, gościnna diecezja Penonome, a konkretnie parafia MB z Lourdes w Vista Hermoza, bardzo serdecznie przyjęła naszych pielgrzymów. "W oczach niektórych z nas na widok powitania, ze śpiewem, z transparentami z imionami poszczególnych gości z Polski, pojawiły się łzy" - powiedział o. Mariusz.

 

Dodał, że pierwsza część grupy, 10-osobowa, przybyła już w poniedziałek 14 stycznia, a pozostali w piątek 18 stycznia, by następnie w różnych częściach parafii przygotować się dobrze do wydarzeń centralnych ŚDM w Panamie (22-27 stycznia) i modlić się z Panamczykami.

 

O. Mazurkiewicz w przekazanej PAP informacji zaznaczył, że gościny udzieliły poszczególnym pielgrzymom rodziny ofiarowując nocleg, wyżywienie, a przede wszystkim serce. Nasza młodzież spotkała się z młodzieżą miejscową, z Brazylii, Chile, z inną grupą z Polski, Kuwejtu i Meksyku. Dni w diecezjach zakończyły celebracje w niedzielę 20 stycznia. 21 stycznia wszyscy udają się do Panama City do parafii św. Gerarda Majelli, by tam - wspólnie z młodzieżą redemptorystowską z całego świata - brać udział w ŚDM.

 

"Ważnym elementem pobytu naszej młodzieży w Panamie jest otwarcie oczu na życie ludzi w tej części świata oraz uświadomienie sobie, że dziś w Kościele trzeba być jednocześnie jego uczniem i misjonarzem. Temu służy wspólne zamieszkanie z rodzinami, doświadczenie ubóstwa, niewystarczalności struktur Kościoła, by głosić Ewangelię jedynie przez kapłanów i osoby konsekrowane oraz radość, że ktoś został umocniony w wierze przez obecność i świadectwo młodych" - podkreślił o. Mazurkiewicz.

 

Poinformował, że w grupie jest diecezji toruńskiej jest prawie 30 osób z diecezji, a także parafian z parafii redemptorystów z Krakowa, Gliwic, Wrocławia, Głogowa, Elbląga, Grodna i Torunia. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z pięciu diecezji: toruńskiej, bydgoskiej, płockiej, gnieźnieńskiej i włocławskiej wspólnie tworzą program "Z Kujaw do Panamy".

 

"Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego województwa mogą poznawać dziedzictwo Świętego Patrona Ziemi - Jana Pawła II, przyczyniać się do jedności mieszkańców regionu, a w czasie ŚDM w Panamie promować Kujawy i Pomorze oraz przypominać o papieżu - inicjatorze tych wielkich spotkań młodzieży" - zaznaczył o. Mazurkiewicz.

 

Dodał, że grupa kujawsko-pomorska liczy w sumie prawie 90 osób i w Panamie młodzież przez rozdawanie materiałów, filmy, tańce i wspólną zabawę, a przede wszystkim osobiste spotkania z młodymi z całego świata zachęcać będzie do odwiedzania Polski, szczególnie Kujaw i Pomorza i swoich diecezji.

 

Wspólnie z młodymi w Panamie są kapłani: ks. Wacław Dokurno z diecezji toruńskiej i redemptoryści oo. Bogusław Nawracaj i Maciej Ziębiec.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?