Dramatyczny apel do wszystkich chrześcijan. Czy go wysłuchamy?

(fot. Fancycrave // Unsplash)

Proboszcz i parafianie z miejsca pierwszej wizyty apostolskiej papieża Franciszka skierowali dramatyczny apel do chrześcijan na całym świecie. 

 

Apel został opublikowany na facebookowej stronie parafii San Gerlando z Lampedusy wieczorem 5 stycznia, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego. Do sprawy, w której apelują Włosi, odniósł się też papież Franciszek, wzywając przywódców europejskich do "okazania konkretnej solidarności".

 

 

“… comportatevi da cittadini degni del Vangelo" Fil 1,27 Come cristiani e cittadini, in questo tempo che richiede una...

Opublikowany przez Parrocchia San Gerlando - Lampedusa Sobota, 5 stycznia 2019

 

 

 

Polskie tłumaczenie przygotował Kasper M. Kaproń OFM. Poniżej prezentujemy pełną treść apelu:

 

"… sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej" Flp 1,27

 

Jako chrześcijanie i obywatele, w tym czasie, które wymaga od nas skutecznego świadectwa, jesteśmy wezwani przez historyczne okoliczności jakimi są polityczne wydarzenia w naszym kraju, do tego, aby być protagonistami, a nie widzami.

 

Czujemy się powołani wyrokiem Bożej Opatrzności, która umiejscowiła nas jako wspólnotę na peryferiach Morza Śródziemnego, aby dzielić los mężczyzn i kobiet, którzy, z różnych powodów, stawiają stopy na naszej wyspie Lampedusie. Jesteśmy nieustannie zachęcani poprzez nauczanie Ojca Świętego i naszego Biskupa, by poważnie traktowali znaki czasów, które dostrzegamy na horyzoncie i traktowali je jako szansą, a nie jako problem.

 

Ci, którzy myślą, że mogą zredukować chrześcijaństwo jedynie do wizerunków lub ostentacji symboli, są w poważnym błędzie.

 

W naszych rękach trzymamy Ewangelię, przede wszystkim jednak mamy ją w naszych sercach i umysłach; jest Ona dla światłem, która oświeca kroki naszego życia osobistego i społecznego; jest Ona kompasem autentycznych relacji z bliźnimi.

 

Nie możemy zgodzić się z tymi, którzy próbują zredukować wiarę chrześcijańską do prostego wymiaru kulturowego, do zbioru tradycji i obyczajów, które wymagają naszej troski, aby nie uległy zniszczeniu.

 

Nasza wiara polega bowiem na prawdziwym i żywym związku ze Zmartwychwstałym Panem, którego spotykamy i rozpoznajemy w życiu Jego Kościoła, w Sakramentach Łaski, w przeżywanym Słowie i w każdym z "jego braci najmniejszych", wykluczonych, cierpiących i cudzoziemcach (Mt 25).

 

Jako prawowici obywatele pragniemy szanować uniwersalne wartości i prawa człowieka, zapisane w naszej konstytucji i zagwarantowane każdemu człowiekowi.

 

Odrzucamy logikę tych, którzy, żerując na konfliktach pomiędzy ubogimi, chcieliby usprawiedliwiać nadużywanie władzy sprawiedliwością, a najgorszy z nacjonalizmów bezpieczeństwem.

 

Dobrze wiemy, że "Bóg naprawdę nie ma względu na osoby, ale w każdym narodzie miły Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie" (Dz 10, 34-35).

 

Dlatego też, w naszych sumieniach, w żaden sposób nie możemy zaakceptować i dostosować się do praw, które są sprzeczne z tymi zasadami; w sumieniu jako obywatele i chrześcijanie nie możemy uznać praworządnym autorytet polityczny i prawo stanowione, które wymagałoby od nas kwestionowania tych fundamentalnych zasad naszego życia.

 

Od piętnastu dni jesteśmy świadkami haniebnego przetrzymywania na morzu 49 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci, na pokładzie Sea Watch 3 i Sea Eye, których jedyną winą jest to, że mają nadzieję i że mają marzenia o przyszłości. Nie do przyjęcia jest fakt, z jakiegokolwiek punktu widzenia, prowadzania debaty politycznej na temat koloru skóry tych biednych, rannych i bezbronnych ludzi,

 

Domagamy się od rządu włoskiego otwarcia portów i umożliwienia społeczeństwu obywatelskiemu przyjęcia tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

 

Prosimy wszystkich katolików i chrześcijan, niezależnie od przynależności konfesyjnej, do przyłączenia się do tego apelu.

 

Prosimy wspólnoty chrześcijańskie, aby wyzwoliły się z lęków i obaw, i wprowadzały w życie z odwagą i bezinteresownością Ewangelię.

 

Pragniemy być żywym żłóbkiem, ubogim i pokornym, ale otwartym, aby każdego Chrystusa, którego będziemy mogli spotkać.

 

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2019

Don Carmelo i Wspólnota Parafialna Lampedusy

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

363

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:31:45 | 2019-01-07
49 osób przebywa na statku od wielu dni. To dramat, ale i szantaż. Ale od szeregu miesięcy państwa północnego wybrzeża M. Śródziemnego informowały, że nie bedą przyjmowaly migrantów. Ograniczono działalność statków organizacji pozarzadowych. Biznes "Imigranci" ma się dobrze. Ma osłonę skorumpowanych polityków.  W miejsce przyjętych imigrantów werbowani sa następni. Zniszczono ok.1 800 pontonówe, ale silniki mafiosi zebrali i wysłali z powrotem do Afryki. Przybędą następne dziesiątki, setki tysięcy.  To co możemy zrobić, to wspierać organizacje remotujące tam szkoły i izby lekarskie, czy pielęgniarskie, budować studnie, dawać ziarno na siew, inspirować najprymitywniejszą choćby produkcje i zalążki gospodarki towarowej, napierać na polityków o rozwiązanie dziejących się tam tragedii wojen, okupacji, niezliczonych partyzantek. Poza deklaracjamio i niekończącymi sie "rozmowami" nie ma żadnego konkretnego projektu "Uchodźcy", który oszacował by ilu u migrantów Europa może przyjąć. Bo patrzeć trzeba na nich nie w perspektywie łóżka z pościelą w baraku i 3 posiłków dziennie, ale następnych 15 20 lat.

Oceń 10 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 17:29:42 | 2019-01-07
A co Papież Franciszek zrobił dla prześladowanych chrześcijan??? Jakie apele wystosował w ich sprawie??? Co zrobił w sprawie Asi Bibi ten Antychryst - Fałszywy Prorok - likwidator chrześcijaństwa??? Sam siedzi w Watykanie obstawiony ze wszystkich stron wojskiem, żandarmerią, policją i gwardią szwajcarską i mędrkuje cwaniak. Niech się zajmie religią, nie polityką!

Oceń 20 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 17:23:28 | 2019-01-07
A co Papież Franciszek zrobił dla prześladowanych chrześcijan??? Jakie apele wystosował w ich sprawie??? Co zrobi w sprawie Asi Bibi ten Antychryst - Fałszywy Prorok - likwidator chrześcijaństwa???

Oceń 9 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook