Autokefalia dla Kościoła Prawosławnego na Ukrainie - 6 stycznia 2019 r.

Autokefalia dla Kościoła Prawosławnego na Ukrainie - 6 stycznia 2019 r.
(fot. Martyn Jandula/shutterstock.com)
KAI / ms

Jutro w Kijowie odbędzie się sobór zjednoczeniowy, na którym ma powstać Kościół Prawosławny na Ukrainie. Jego zwierzchnik, który ma zostać wybrany podczas soborowych obrad, otrzyma następnie z rąk patriarchy Konstantynopola tomos (dekret) o autokefalii nowo powstałego Kościoła.

Patriarcha Bartłomiej planuje wręczyć tomos 6 stycznia w Stambule, po czym wraz z nowo wybranym zwierzchnikiem ma koncelebrować Boską Liturgię.

Poinformował o tym abp Eustracjusz (Zoria) po posiedzeniu Świętego Synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, jakie odbyło się 13 grudnia w Kijowie. Zdecydowano na nim o składzie delegacji na sobór zjednoczeniowy, zaplanowany na 15 grudnia w soborze (katedrze) Mądrości Bożej w Kijowie. W skład delegacji wchodzą biskupi, a także przedstawiciele duchowieństwa, mnichów i świeckich - każdemu z biskupów towarzyszyć ma jeden kapłan i jedna osoba świecka lub zakonna.

Abp Eustracjusz, który stoi na czele Wydziału Informacji Patriarchatu Kijowskiego zapowiedział, że jego Kościół zaproponuje tylko jednego kandydata na stanowisko zwierzchnika Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Jego nazwisko zostanie ujawnione dopiero podczas obrad.

Wybory zwierzchnika składać się będą z dwóch tur: w pierwszej, w której głosować będą wszyscy uczestnicy soboru, wyłonione zostaną trzy kandydatury. Przejdą one do tury drugiej, w której prawo głosu będą mieli jedynie biskupi i to oni wyłonią zwierzchnika Kościoła. Głosowania będą tajne.

DEON.PL POLECA

Internetowa gazeta "Ukraińska prawda", powołując się na źródła w Patriarchacie Kijowskim podała, że jego kandydatem na zwierzchnika Kościoła Prawosławnego na Ukrainie będzie 39-letni metropolita perejasławsko-chmielnicki i białocerkiewski Epifaniusz (Dumenko). Miał on otrzymać poparcie 30 biskupów UKP PK w głosowaniu podczas obrad Synodu 13 grudnia. Z kolei 12 głosów miał otrzymać 52-letni metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkewycz).

Około 30 mln prawosławnych na Ukrainie podzielonych jest dotychczas między trzy wspólnoty: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM), który sprzeciwia się zjednoczeniu, oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) i Autokefaliczny Ukraiński Kościół Prawosławny, które się za zjednoczeniem opowiadają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Autokefalia dla Kościoła Prawosławnego na Ukrainie - 6 stycznia 2019 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.