Dlaczego ks. Ślusarczyk zrezygnował? "Musiało się coś wydarzyć"

(fot. diecezja.pl)

To tajemnica, której ujawnienie jest grzechem ciężkim. Dziennikarz "Tygodnika Powszechnego", powołując się na watykańskie dokumenty, o szczegółach rezygnacji biskupa nominata.

 

W poniedziałek 3 grudnia ogłoszono papieskie nominacje na nowych biskupów pomocniczych w archidiecezji krakowskiej. To księża Janusz Mastalski i Franciszek Ślusarczyk.


12 grudnia kuria w Krakowie opublikowała oświadczenie w którym pisze o decyzji ks. Franciszka Ślusarczyka o "nieprzyjmowaniu święceń biskupich".

 

Proces nominacji biskupiej rozpoczyna się od kontaktu nuncjusza papieskiego z kandydatem i zapytania go, czy przyjmuje nominację. Jeśli się zgadza, składa w obecności nuncjusza wyznanie wiary. Informacja o nominacji jest następnie ogłaszana publicznie.


Jak informuje "Tygodnik Powszechny", "zdarzają się przypadki, że wybrani przez papieża kandydaci odmawiają - pisze Artur Sporniak. - Przypadek ks. Ślusarczyka jest jednak inny, ponieważ był on pytany przez nuncjusza i złożył wyznanie wiary. Między 3 a 12 grudnia coś musiało się wydarzyć, co albo samego nominata zmusiło do wycofania się, albo nuncjusza skłoniło do wywarcia presji na kandydacie".

 

Kard. Marc Ouellet: nie wszyscy księża przyjmują nominację biskupią>>


Według "Tygodnika", "nieprędko (o ile w ogóle) się tego dowiemy, gdyż osoby związane z nominacjami biskupimi obowiązuje pod rygorem grzechu ciężkiego tzw. tajemnica papieska". Mówi o tym watykańska instrukcja z 1974 roku.

 

Ujawnienie tych sekretów może się skończyć ekskomuniką>>


Ks. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach i tam spędził dzieciństwo oraz młodość. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Gdowie, a następnie w roku 1977 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W czasie formacji seminaryjnej został powołany do wojska i przez dwa lata służył w jednostce wojskowej w Brzegu k. Wrocławia.


Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską jako kapłana była parafia św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W czasie studiów odbył kurs języka francuskiego w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1988 r. i w 1989 r. Od sierpnia 1988 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Klemensa w Wieliczce. Rok później zamieszkał w parafii w Gaju i kontynuował studia doktoranckie.


Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a od 1997 r. do 2002 r. był wicerektorem tegoż Seminarium. W 1997 r. uzyskał doktorat po obronie pracy "Ideał chrześcijanina i sposób jego realizacji w kaznodziejskim przekazie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego" napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Edwarda Stańka. Następnie pracował na Wydziale Teologicznym PAT najpierw jako asystent a później jako adiunkt w Katedrze Homiletyki.

 

Po zakończeniu posługi w Seminarium Duchownym od 2002 r. jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego jest kustoszem od 2014 r. Był członkiem Rady Kapłańskiej przez dwie kadencje w latach 2006 - 2016 oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej.

 

W 2005 r. Papież Benedykt XVI mianował go Kapelanem Ojca Świętego. Decyzją Papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.33

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 12:34:24 | 2018-12-14
W takim wypadku należy uszanować decyzję nominata i nie pytać "Dlaczego?" 

Oceń 34 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook