Poznań o prześladowaniu chrześcijan

„Prawo wobec prześladowań chrześcijan oraz innych prześladowań religijnych we współczesnym świecie” - to temat ogólnopolskiej sesji, która odbyła się 8 listopada w Auli Lubrańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Organizatorami sesji naukowej, w której uczestniczył m.in. biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski, był Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Teologiczny UAM. Podczas wykładów poruszano zagadnienia dotyczące ochrony wolności religijnej i praw człowieka na świecie oraz zwracano uwagę na przypadki ich naruszania, zwłaszcza w odniesieniu do chrześcijan.

 

Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko z Zakładu Prawa Ustrojowego i Praw Człowieka Uniwersytetu Opolskiego mówiąc o przyczynach naruszeń praw człowieka związanych ze sferą religijną przypomniał, że „na naszych oczach dokonuje się redefinicja państwa i redefinicja człowieka”. Jak przyznał prof. Stadniczeńko, „problemów nie da się usunąć bez permanentnego wychowanie wszystkich warstw społeczeństwa”. „Wychowanie to powinno uczyć szacunku wobec wszystkich narodów i kultur” – podkreślił prelegent.

 

Natomiast dr Paweł Sobczyk z Katedry Prawa Wyznaniowego i Konkordatowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w swoim wystąpieniu przybliżył międzynarodowe standardy ochrony wolności religijnej. Omawiając sytuację chrześcijan w Afganistanie, Egipcie i na Białorusi, dr Sobczyk stwierdził, że „u podstaw deklaracji praw człowieka znajduje się przekonanie, iż pozostawienie ich wyłącznie kompetencji państw nie jest wystarczającym zabezpieczeniem statusu i praw tych osób”. „Niestety, władze wielu państw przekraczają swoje kompetencje w zakresie poszanowania wolności, myśli, sumienia i religii” – mówił dr Sobczyk.

 

Z kolei prof. Marek Piechowiak z Zakładu Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego przypomniał tzw. włoską sprawę krzyża, w której wyrok zapadł w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu 3 listopada 2009 r. Sędziowie uznali wówczas, że krzyże w szkolnych klasach we Włoszech naruszają prawa człowieka, a konkretnie prawo do edukacji oraz prawo do wolności sumienia, wyznania i religii.

 

„Ta sprawa to część procesów, które leżą u podstaw pewnych negatywnych zachowań wobec chrześcijan, czy wręcz prześladowań. Procesów, które leżą u podstaw nietolerancji, która jest istotnym podłożem tego zjawiska, jakim są prześladowania chrześcijan” – podsumował prof. Piechowiak.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook