Siostry ze Staniątek sprzedają świąteczne karpie. Dzięki temu możesz im pomóc

(fot. Bogdan Pasek)

- Mają wyjątkowy smak i są chętnie kupowane. Wszystko za sprawą ekologicznej hodowli, karmienia kukurydzą i pszenicą - powiedziała o karpiach jedna z sióstr.

 

Karpie ze stawów znajdujących się w klasztornym ogrodzie, świąteczne pierniczki ręcznie ozdabiane, miody, ciasta oraz przetwory - to tylko niektóre ze świątecznych smakołyków, które można otrzymać od sióstr benedyktynek i wesprzeć 800-letnie opactwo w Staniątkach.

 

(fot. Bogdan Pasek)

 

- W tym roku karpie odłowiono po raz siódmy. W ciągu tego czasu zyskały już sobie własną renomę. Mają wyjątkowy smak i są chętnie kupowane. Wszystko za sprawą ekologicznej hodowli, karmienia kukurydzą i pszenicą - powiedziała KAI ksieni klasztoru m. Stefania Polkowska.

 

Już są w sprzedaży! Zapraszamy serdecznie po karpie z naszych stawów!

Opublikowany przez Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Poniedziałek, 3 grudnia 2018

 

>> Siostry ze Staniątek nadal potrzebują pomocy. Uratujmy bezcenne Opactwo

 

- Do nabycia są także aromatyczne pierniczki wypiekane i ozdabiane ręcznie przez nas. Każdy z nich jest zupełnie niepowtarzalny. Mikołaj ma 21 cm wzrostu, są też mniejsze. A także miody, kruche ciasteczka s. Hilarii, różne przetwory, soki, bloki miodowe o różnych smakach, a także świąteczne ciasta - wymieniła, dodając, że siostry są wdzięczne wszystkim darczyńcom za wsparcie i codziennie modlą się w ich intencji.

 

(fot. benedyktynki.eu)

 

Siostry żyją z pracy własnych rąk i poprzez pracę zarabiają na utrzymanie siebie i klasztoru, który stanowi ogromne dziedzictwo kulturowe. W zakonnych murach przechowywane są bezcenne zabytki piśmiennicze, a także dzieła sztuki czy przedmioty używane przed wiekami w czasie liturgii.

 

>> Siostry ze Staniątek potrzebują Twojej pomocy. Możesz to zrobić już w najbliższych dniach

 

W przyszłym roku w Staniątkach rozpoczną się prace związane z budową muzeum i biblioteki. Nowoczesny Wirydarz Dziedzictwa Benedyktyńskiego to budynek, który będzie jednocześnie muzeum, biblioteką i czytelnią. Na jego budowę siostry benedyktynki otrzymały unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości ponad 7,2 mln zł, 2 mln zł pożyczyło opactwu starosto wielickie, a pozostałe środki pochodzą od darczyńców. Całość projektu oszacowano na 10,6 mln zł.

 

Po zakończeniu wszystkich prac do dyspozycji zwiedzających zostanie oddane nowoczesne muzeum, a także biblioteka, archiwum, czytelnia wraz z salami edukacyjnymi. Siostry chcą również udostępnić odwiedzającym archiwum i skryptorium. Aby było to możliwe, trzeba wcześniej odpowiednio przygotować i zabezpieczyć bezcenny księgozbiór opactwa. Jest to obecnie aż kilka tysięcy woluminów, w tym unikatowych na skalę ogólnopolską zabytkowych egzemplarzy.

 

Otrzymane środki pozwolą nie tylko na zbadanie tych dokumentów, ale też odpowiednią konserwację tych najbardziej zniszczonych. Biblioteka wraz z mediateką ma się również stać miejscem tętniącym życiem - tu będą odbywać się wykłady, książkowe kluby dyskusyjne czy spotkania autorskie. Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 r. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny.

 

Do najcenniejszych skarbów klasztoru należą dwie XIV-wieczne rzeźby tronujących Madonn oraz późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ołtarz główny kościoła to wybitne dzieło późnego baroku, udział w jego tworzeniu brał prawdopodobnie architekt włoski Francesco Placidi.

 

W Staniątkach od stuleci czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Opactwo staniąteckie, dzięki swej nieprzerwanej historii, zachowało bogaty zbiór zabytków: dokumentów, rękopisów, starodruków, muzykaliów oraz przedmiotów i szat liturgicznych.

 

Obecnie klasztor posiada kilkanaście tysięcy woluminów, w większości nieskatalogowanych i nieprzebadanych - do dziś zachowały się w nim bezcenne zapisy kolęd i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, kancjonały, pieśni w dużej mierze pisane po polsku z notacjami muzycznymi.

 

Świąteczne produkty zakupić można w opactwie benedyktynek w Staniątkach, szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem: 507 677 825. Wspomóc opactwo można także wpłacając pieniądze na konto: PKO Bank Polski I Oddział Kraków 49 1020 2892 0000 5802 0118 6170, Opactwo św. Wojciecha SS. Benedyktynek 32-005 Niepołomice, Staniątki 299; Swift Code - BPKOPLPW.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

maqom 12:08:57 | 2018-12-11
nie jeść karpi, nie jeść kurczaków, a roślinę też się zabija. To co wt akim razie jeść? Produkty chemiczne?
Czy protestując nie popadamy w drugą skrajność wszystko jest częścią natury tylko nie człowiek?
p.s.
nie uznaję niszczycielskiej dziłalnosci człowieka, a to co piszę to tylko dlatego, ze mam wrążenie, iż w komentarzach łątwo popada sie w skrajności czarne albo białe i tak wylewa sie dziecko z kąpielą.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 11:53:07 | 2018-12-11
Panie Hołownia, a więc malutkich kurczaczków nie wolno zabijać, a ryby to już głosu nie mają? Gdzie Pan jest? Niczym Rejtan powinien Pan położyć się, powiedzieć: non possumus.
Tylko dlatego, że to siostry zakonne? A gdyby ubojnię kurczaków prowadził zakon cystersów, to byłoby okej?

Śmiechem, żartem, ale problem jest poważny. Może nie jest to zabijanie bezpośrednie. Ale oddanie w ręce niewykwalifikowanego społeczeństwa, które nie zawsze dobrze ogłuszy takiego karpia, tylko potęguje cierpienia ryb.

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BUKA 11:17:58 | 2018-12-11
ludzie! czy wyście powariowali? przecież Szymon Hołownia pisał, że nie wolno zabijać zwierząt! ale jak widzę jak zwykle liczy się tylko zabijanie i pieniądze. I deon to promuje... nie mam słów. Ten portal schodzi na psy. Proszę pmyśleć o smutnych karpiach, które pływają nieświadome niczego a potem... tylko ból, krew i śmierć! 

Oceń 4 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 10:13:13 | 2018-12-11
Bez podatkow, oplat na ZUS. I jak normalny producent ma z nimi konkurowac?

Oceń 4 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook