"Bądźcie Mu wierne do końca". Bp Zając konsekrował w Krakowie sześć dziewic

(fot. shutterstock.com)

Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - mówił bp Jan Zając do sześciu kobiet, które na jego ręce złożyły śluby czystości. Obrzęd konsekracji odbył się w katedrze na Wawelu.

 

W homilii bp Zając mówił o tym, że dziewice, gdy Kościół prosi Ducha Świętego, by je konsekrował, stają się ""oblubienicami Chrystusa, zaślubionymi z Nim". - A kiedy na pytanie biskupa odpowiadają, że chcą tego dostąpić, otwiera się przed nimi głębia życia - mówił.

 

- Oblubieniec pozostaje niewidzialny, a wy macie o Nim świadczyć - apelował do sześciu nowych dziewic konsekrowanych. Wyjaśniał, że przyjęta przez nie obrączka jest symbolem Jego obecności, która "tworzy wieczne więzy". - Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - prosił.

 

Dodał także, że kobiety same najpierw musiały w sercu uwierzyć, że Chrystus chce je poślubić. Wyjaśniał, że wówczas powstaje między nimi, a Jezusem szczególna więź, a jej owocem jest oddanie Mu siebie w darze.

 

W archidiecezji krakowskiej są obecnie 42 dziewice konsekrowane. Do stanu wdów konsekrowanych należy 18 osób.

 

Dziewice służą Kościołowi, prowadząc grupy formacyjne, tworząc stowarzyszenia lub działając indywidualnie w swoich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. W Kościele katolickim są trzy indywidualne formy życia konsekrowanego: pustelnicy, dziewice i wdowy. Istniały one już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jeszcze zanim powstały zakony. Zaczęły się odradzać po II Soborze Watykańskim.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

przeor67 23:11:23 | 2018-12-09
Kiedy Kościół skończy wreszcie ze swoją mową trawą! Czy człowiek współczesny rozumie słowa - Zostałyście zdobyte przez Chrystusa!

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook