Włochy: rekonsekracja kościoła - symbolu trzęsienia ziemi w 2009 roku

(fot. Lucamato/shutterstock.com)

Kościół Santa Maria del Suffragio we włoskim mieście L’Aquila, symbol tragicznego trzęsienia ziemi w 2009 roku, został rekonsekrowany 6 grudnia.

 
Na uroczystość przybył prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. Kilkuletni remont świątyni był możliwy dzięki wsparciu ze strony Francji.
 

Świątynię w L’Aquili uznano za symbol trzęsienia ziemi z 6 kwietnia 2009 roku po tym, gdy zawaliła się jej kopuła w czasie transmisji na żywo prowadzonej przez włoską telewizję. W konsekwencji wstrząsów w górskim regionie Abruzji w centralnych Włoszech zginęło 309 osób, a 1600 odniosło rany.

 

Obok arcybiskupa L’Aquili kard. Giuseppe Petrocchiego, w rekonsekracji kościoła uczestniczyli także włoski minister kultury Alberto Bonisoli (z Ruchu Pięciu Gwiazd) oraz liczni inni politycy. Szczególnymi gośćmi było 40 dzieci, które urodziły się w rok po trzęsieniu ziemi.

 

Barokowy kościół z 1713 roku swoje istnienie zawdzięcza również trzęsieniu ziemi, ale z 1703 roku. Został zbudowany według planów Carlo Burattiego (1651-1743), architekta z Ticino, w miejscu zniszczonej przez kataklizm kaplicy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook