Australia: uchylono wyrok ws. arcybiskupa skazanego za krycie pedofilii

(fot. archidiecezja adelaide / youtube)

Sąd apelacyjny w Newcastle uchylił wyrok skazujący abp. Philipa Wilsona za niezgłoszenie przestępstw pedofilii jednego z księży. Sędzia Roy Ellis orzekł, że istnieją uzasadnione wątpliwości wobec wydanego w sierpniu br. wyroku.

 

Ofiary ks. Jima Fletchera (który został w 2004 r. skazany za nadużycia seksualne wobec małoletnich i zmarł w więzieniu dwa lata później), twierdzą, że już w 1976 r., jeszcze zanim został biskupem, ks. Wilson został przez nie powiadomiony o nadużyciach, lecz nic w tej sprawie nie zrobił. 68-letni hierarcha utrzymuje, że tego nie pamięta.

 

Abp Wilson został skazany na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Karę miał odbywać w areszcie domowym. Przebywa w domu swej siostry na przedmieściach Newcastle. Zgodnie z wyrokiem, po sześciu miesiącach będzie mógł poprosić o zwolnienie warunkowe. Podlega ścisłemu nadzorowi i nosi, zgodnie z przepisami, urządzenie namierzające.

 

30 lipca br. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wilsona z kierowania archidiecezją Adelaide. Na jego dymisję naciskał ówczesny premier Australii Malcolm Turnbull.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.57

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 15:39:18 | 2018-12-07
Skoro zasłaniał się niepamięcią to gdzie tu są "uzasadnione przesłanki"?

Oceń 6 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook