Bangladesz: kard. Tagle odwiedził uchodźców ludu Rohindża z Mjanmy

(fot. Rappler / youtube.com)

Przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle odwiedził uchodźców z muzułmańskiego ludu Rohindża, którzy schronili się w Bangladeszu przed prześladowaniami w Mjanmie (dawnej Birmie).

 

W obozach dla uchodźców w Koks Badźar (Cox's Bazar) w Bangladeszu arcybiskup Manili pytał m.in. o szanse powrotu uchodźców do zamieszkiwanego przez Rohindżów stanu Rakhine w Mjanmie. W odpowiedzi zaznaczono, że bez gwarancji bezpieczeństwa taki powrót jest dla nich niewyobrażalny.

 

Kard. Tagle przypomniał, że uchodźcy padli ofiarą "okrutnych prześladowań". "Kryzys Rohindża to kryzys na skalę międzynarodową. Aby go rozwiązać, społeczność międzynarodowa musi być konsekwentna" - zaznaczył filipiński purpurat.

 

Caritas Bangladeszu jest jedną z największych organizacji, które pomagają w obozach uchodźcom Rohindża. Kard. Tagle podziękował wszystkim pracownikom Caritas, po raz kolejny pokazując, że Caritas jest przede wszystkim "misją", a nie "organizacją".

 

Od sierpnia 2017 r. ok. 700 tys. Rohindżów uciekło z Mjanmy do Bangladeszu. Głównym powodem są prześladowania ze strony armii. Mjanma chciała repatriować pierwszą grupę około 2 tys. uchodźców w połowie listopada br., ale do tego nie doszło, prawdopodobnie z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa. Według rządu Bangladeszu początek procesu powrotu Rohindżów został przełożony na koniec grudnia.

 

Papież Franciszek odwiedził Mjanmę i Bangladesz w dniach 27 listopada - 2 grudnia 2017 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook