Patriarchowie katoliccy wzywają do przestrzegania praw człowieka na Bliskim Wschodzie. Spotkali się po raz pierwszy w Iraku

(fot. Alexandros Michailidis / Shutterstock)

Apelujemy do wszystkich przywódców państw i rządów na Bliskim Wschodzie, aby zapewnili przestrzeganie praw człowieka wszystkich mieszkańców tych ziem, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych - głosi przesłanie patriarchów katolickich Kościołów wschodnich w tamtym regionie. Po raz pierwszy spotkali się oni w Iraku.

 

W swym dokumencie jego autorzy odnieśli się do sytuacji panującej w poszczególnych krajach tej części świata. Analizując to, co obecnie dzieje się w Syrii, wyrazili zadowolenie, że w wielu częściach tego kraju osiągnięto stabilizację. Sytuacja ta pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie pokój zawita do całego kraju. Zaapelowali także o szybki powrót do kraju uchodźców i migrantów, aby wzmocnić proces umacniania jedności narodowej.

Opisując sytuację Iraku, wyrazili uznanie dla coraz bardziej pozytywnej atmosfery w tym kraju. Stwarza to warunki do dalszej stabilizacji, nawet jeżeli konieczne jest jeszcze zaangażowanie w walkę z ekstremistyczną ideologią, która nie została całkowicie wyeliminowana.

Odnosząc się do tego, co dzieje się w Libanie, patriarchowie wyrazili nadzieję na szybkie utworzenie nowego rządu, który będzie umiał odpowiedzieć na wiele problemów i wyzwań przed nim stojących. Z uznaniem odnieśli się do wielkiego zaangażowania Libańczyków w przyjęcie ogromnej fali uchodźców, szczególnie z Syrii i Palestyny. Palestyńczycy bowiem ciągle cierpią z powodu okupacji izraelskiej, a tamtejsza sytuacja wydaje się być w zawieszeniu z powodu braku jakichkolwiek rozmów pokojowych. Patriarchowie Kościołów wschodnich z całą mocą potwierdzili też swą dezaprobatę dla uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook