Ksiądz doceniony po latach. Odkrył jedno z najważniejszych praw dotyczących kosmosu

(fot. EmDee [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons // NASA / Unsplash)

Członkowie międzynarodowej organizacji astronomicznej opowiedzieli się za zmianą nazwy prawa Hubble’a, stanowiącego podstawę współczesnej kosmologii. Zaproponowali, aby dodać nazwisko belgijskiego księdza i astronoma Georges’a Lemaître'a.


W 1927 r. ks. Georges Lemaître odkrył, w jaki sposób ekspansja wszechświata sprawia, że galaktyki oddalą się od Ziemi z prędkością proporcjonalną do ich odległości. Opisał rozszerzający się wszechświat, zgodnie z sugestią Teorii Wielkiego Wybuchu. Swoje odkrycie poparł zestawem wcześniejszych pomiarów odległości galaktyk i ich prędkości, obliczonych na podstawie przesunięć Dopplera. Wyniki opublikował w języku francuskim, w mało znanym dzienniku belgijskim, dlatego jego badania zostały niezauważone. Zrobił to dwa lata wcześniej niż amerykański astronom, Edwin Hubble, który wykorzystał własne dane do ustalenia tego samego związku, a któremu to odkrycie jest przypisywane.

 

Czym była Gwiazda Betlejemska? Odpowiada dyrektor watykańskiego obserwatorium >>


Aby naprawić historyczne zaniedbanie Międzynarodowa Unia Astronomiczna przeprowadziła głosowanie. Wzięło w nim udział 4 060 astronomów, z czego 78 proc. opowiedziało się za zmianą nazwy, która odtąd miałaby brzmieć prawo Hubble’a - Lemaître’a.

Po raz pierwszy związek przegłosował zmianę nazwy prawa naukowego. Niektórzy naukowcy wątpią jednak, czy zmiana zostanie zauważona. Międzynarodowa Unia Astronomiczna jest arbitrem w sprawie nazw planet i księżyców od 1919 r. Nadzoruje ona oficjalny katalog nazw gwiazd, jednak nie ma mandatu do zmian nazewnictwa praw naukowych. Dlatego też nowa terminologia to jedynie zalecenie, a nie oficjalna zmiana.

 

"Ochrzczę kosmitę pod warunkiem, że mnie o to poprosi" >>

 

Lemaître był profesorem fizyki na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, który najbardziej znany jest dzięki teorii rozszerzającego się wszechświata, znaną jako Hipoteza Pierwotnego Atomu albo Kosmicznego Jajka. Rozwijał pomysły Alberta Einsteina dotyczące Wielkiego Wybuchu, a jego praca była doskonałym przykładem na harmonię między współczesną nauką i religią, chociaż sam nie kierował się przesłankami wypływającymi z wiary w badaniach fizycznych. Twierdził, że można być zwolennikiem Wielkiego Wybuchu, jednocześnie nie przyjmując istnienia Boga, czy jakiegokolwiek bytu transcendentalnego.

 

Wielkim entuzjastą odkryć belgijskiego księdza był papież Pius XII. Wraz z Danielem O’Connellem udało mu się przekonać papieża do tego, by publicznie nie wspominał o kreacjonizmie. W tym roku Google świętowało rocznicę jego urodzin szczególnym doodlem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.89

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook