Bp Balcerek: ciąży na nas odpowiedzialność za przyrodę

(fot. shutterstock.com)

Mamy świadomość wielowiekowego dziedzictwa "czynienia sobie ziemi poddaną", ale jednocześnie uświadamiamy sobie ciążącą na nas odpowiedzialność za to, co przekażemy następnym pokoleniom - uważa bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy przypomniał słowa papieża Franciszka, że przyroda jest wspaniałą księgą, w której Bóg do nas mówi.

 

Bp Balcerek odprawił w katedrze poznańskiej mszę św. z okazji 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego. "Gdy Polska wracała na mapy Europy jednocześnie podjęto starania o powołanie do życia Polskiego Związku Łowieckiego. Trudne poszukiwanie kompromisu doprowadziło w 1923 r. do powstania Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich" - przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

 

W homilii bp Balcerek zauważył, że zadania, jakie stawia przed sobą współczesne łowiectwo, wpisują się w wielkie zadanie jakie Bóg dał człowiekowi, mówiąc: "Czyńcie sobie ziemię poddaną".

 

"Człowiek został przez Boga powołany do tego, by współpracował z Nim w dziele stworzenia. Dlatego człowiek w swoich działaniach winien liczyć się z odwiecznym Bożym planem zapisanym w prawach natury. To z Bożego prawa naturalnego wynika miejsce i rola człowieka w świecie przyrody" - mówił bp Balcerek.

 

Polski Związek Łowiecki to ogólnopolska organizacja zrzeszająca myśliwych i koła łowieckie. Jego początki sięgają XIX w. i działalności pierwszych na ziemiach polskich towarzystw łowieckich.

 

W 1923 r. z trzech organizacji regionalnych ‒ Polskiego Związku Myśliwych w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Łowieckiego w Warszawie i Małopolskiego Towarzystwa Łowieckiego we Lwowie utworzono Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony następnie w Polski Związek Łowiecki. Zrzeszeni w związku myśliwi uczestniczą w wielu ważnych projektach związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook