Kardynał Cupich: potrzebny jest udział całego Kościoła w walce z pedofilią

(fot. Salt and Light/youtube.com)

Spotkanie przewodniczących konferencji episkopatu z całego świata ws. nadużyć seksualnych w Watykanie będzie początkiem procesu reformy, w który poprzez konkretne inicjatywy włączy się cały Kościół.

 

Uważa tak arcybiskup Chicago kard. Blase Cupich, który jest jednym z członków komitetu organizacyjnego spotkania, jakie odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2019 r.

W rozmowie z portalem Crux amerykański hierarcha wskazał, że papież Franciszek chce doprowadzić do "pełnego włączenia się Kościoła na świecie w ochronę dzieci".

 

Wpływ nadużyć seksualnych na ofiary

 

Przede wszystkim oznacza to, że osoby pełniące odpowiedzialność w Kościele będą w pełni rozumiały "wpływ popełnionych nadużyć seksualnych na ofiary". Chodzi także o "nazwanie i przyjęcie odpowiedzialności za swoje błędy, aby się nie powtarzały". W tym celu "Kościół powinien podjąć odpowiedzialność na wszystkich szczeblach: lokalnym, regionalnym, krajowym i światowym" oraz ustalić sposoby reagowania, transparencję działania i odpowiedzialność szczególnie biskupów.

 

Kardynał zdaje sobie sprawę, że katolicy na całym świecie oczekują na konkretne rezultaty lutowego spotkania, jednak aby w pełni rozwiązać problem nadużyć seksualnych potrzebna jest głębsza zmiana postaw. Nadużycia seksualne popełniane przez duchownych są bowiem "nie tylko przestępstwami, ale także zepsuciem" posługi kapłańskiej. Dlatego spotkanie w Watykanie powinno być rozumiane jako element dłuższego procesu reformy, gdyż "jedno spotkanie nie rozwiąże wszystkich problemów".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brydzia387 16:26:11 | 2018-11-26
Walkę z pedofilią należy zacząć od walki z homoseksualizmem.

Oceń 33 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook