Kardynał Dziwisz: krytycy Kościoła oczekują świadectwa wierności Ewangelii

((fot. Jakub Wolski / Światowe Dni Młodzieży / CC BY-NC-ND 2.0)

Jeżeli w naszych czasach jesteśmy świadkami ostrej krytyki Kościoła, to być może kryje się za tym pragnienie i oczekiwanie na wyraźne świadectwo wierności Ewangelii ze strony pasterzy i całego ludu Bożego - mówił kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Klemensa w Wieliczce.

 

Hierarcha wprowadził do świątyni relikwie św. Jana Pawła II i przewodniczył uroczystościom odpustowym.

 

Wielicka parafia św. Klemensa jest jedną z najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Pierwszy kościół został tu zbudowany na początku XII wieku. "Uczczenie dwóch wielkich papieży Kościoła jest znakiem łączności współczesności z tym, co dało początek chrześcijaństwu. Św. Klemens był świadkiem rodzącego się Kościoła. Natomiast św. Jan Paweł II skierował łódź Kościoła na morze trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa" - wyjaśnia jej proboszcz, ks. Wojciech Olszowski.W homilii kard.

 

Nie możemy nie dać tego świadectwa

 

Dziwisz odwołał się do "Listu do Koryntian", który napisał ojciec Kościoła, papież św. Klemens, by wezwać adresatów do pojednania, nawrócenia i pokuty. Według hierarchy, wezwanie to jest wciąż aktualne i stanowi przypomnienie dla biskupów i kapłanów, którzy powinni bezinteresownie i gorliwie służyć w Kościele. "Te słowa powinny być stałym przedmiotem rachunku sumienia, wezwaniem do nawrócenia" - mówił. Zauważył ponadto, że jesteśmy dziś świadkami ostrej krytyki Kościoła, ale, niezależnie od intencji krytykujących, być może kryje się za tym oczekiwanie wyraźnego świadectwa ze strony Kościoła.

 

"Nie możemy nie dać tego świadectwa" - apelował. Wieloletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II mówił także o związkach łączących papieża Polaka z wielicką ziemią i tutejszą kopalnią soli. Kard. Karol Wojtyła, jako metropolita krakowski, wielokrotnie odwiedzał to miasto i spotykał się z jego mieszkańcami. Według jego najbliższego współpracownika, więź ta nabrała szczególnego charakteru dwa lata temu, podczas Światowych Dni Młodzieży. W Brzegach k. Wieliczki, czyli na Campus Misericordiae, zgromadziła się młodzież całego świata, a patronem tego spotkania był polski papież.

 

Jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Kościoła

 

"Młodzi chcieli poznać ziemię, na której się urodził i na której służył Jan Paweł II, zanim został powołany na Stolicę św. Piotra. Chcieli poznać jego rodaków, poznać ich wiarę i nadzieję, i doświadczyć ich miłosiernej miłości"- wspominał krakowski metropolita senior. Dodał, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Kościoła w Polsce.

 

Św. Klemens jest Ojcem Kościoła i pierwszym patronem górników, poprzedzającym św. Kingę i św. Barbarę. Był czwartym z kolei papieżem, który podzielił los swoich trzech poprzedników. Doświadczał prześladowań w Rzymie w okresie rządów cesarza Domicjana, a po wygnaniu na Krym głosił Ewangelię wśród górników i tam poniósł męczeńską śmierć, utopiony w wodach Morza Czarnego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook