Kard. Sako: ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O rozwijanie "teologii powrotu", opartej na "duchowości nadziei chrześcijańskiej" apeluje kard. Louis Raphaël I Sako w refleksji opublikowanej na stronie internetowej Patriarchatu Chaldejskiego.

 

Tekst zatytułowany "Teologia chrześcijańska: przesiedlenie, powrót, odbudowa" odwołuje się do Starego Testamentu, by wypracować duchowość, będącą w stanie dać pocieszenie tym, którzy doświadczyli wypędzenia z własnych domów.

 

Najnowsze dane, z lat 2003-2018, zebrane przez Patriarchat Chaldejski, mówią o 1224 zabitych chrześcijanach, 23 tys. zajętych budynków, które do nich należały, i o 51 zbombardowanych kościołach. Liczba wyznawców Chrystusa w Iraku spadła w tym okresie z 1 730 000 do 500 tys.

 

Patriarcha Babilonu cytuje proroków: Micheasza, Amosa, Izajasza, Jeremiasza i Ezechiela, którzy wyrazili teologię wygnania i uwięzienia, refleksję nad powrotem oraz odbudową domów i tkanki społecznego współżycia, rozerwanej przez historyczne koleje losu. Zachęca do odkrycia bogactwa tych tekstów, do czytania ich z wiarą, w świetle doświadczenia inwazji terrorystów z Państwa Islamskiego na równinę Niniwy w 2014 r. Chrześcijanie bowiem znaleźli się w sytuacji uchodźców, ich domy zostały zniszczone i przez trzy i pół roku musieli żyć w obozach. A po wyzwoleniu tych terenów w 2017 r. wielu chrześcijańskich uchodźców wróciło do swych domów, rozpoczynając niełatwy proces odbudowy i rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

- Ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców i migrantów, teologii powrotu i teologii świętowania procesu odbudowy i odnowy, albowiem chrześcijanin jest osobą bogatą w nadzieję, która jest ponad frustracją, uległością, rozpaczą i ucieczką - pisze kard. Sako.

Wskazuje, że teologia powinna wyrastać z duchowości nadziei. Dlatego sprawą zasadniczą dla duchownych jest dodawanie odwagi ludziom młodym i "wspieranie ich wiarą, miłością i współczuciem". - Porównywanie własnych doświadczeń z opisanymi w Piśmie Świętym może pomóc w odczytaniu znaków czasu i w tym, by nie dać się przygnieść frustracji i rozpaczy - radzi chaldejski patriarcha.

Jednocześnie zauważa, że "rolą Kościoła powszechnego" jest zapewnienie pomocy finansowej repatriantom, "aby mogli odbudować, to, co zniszczyła wojna".
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook