Salzburg: w kaplicy "Cichej Nocy" przedstawiciele religii modlili się o pokój

Salzburg: w kaplicy "Cichej Nocy" przedstawiciele religii modlili się o pokój
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 200-lecia kolędy "Cicha Noc" przedstawiciele chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu spotkali się 17 listopada w Oberndorf koło Salzburga, by w miejscu, gdzie po raz pierwszy została wykonana najpopularniejsza kolęda świata wspólnie modlić się o pokój.

W modlitwie w kaplicy "Cichej Nocy" uczestniczyli też katolicki biskup pomocniczy w Salzburgu Hansjörg Hofer i ewangelicki superintendent Olivier Dantine - poinformowała archidiecezja salzburska.

"Cicha Noc, święta Noc!" jest jedną z najpopularniejszych kolęd świata. Do wiersza napisanego w 1816 roku przez księdza Josepha Mohra muzykę napisał w dwa lata później nauczyciel i organista Franz Xaver Gruber. Kolędę wykonali oni po raz pierwszy w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1818 w kościele św. Mikołaja w Oberndorf.

Bp Hofer nawiązał do obchodzonej w tych dniach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej oraz utworzenia Republiki Austriackiej. Przypomniał, że gdy Joseph Mohr pisał w 1816 r. swój wiersz, był to pierwszy rok pokoju po długim okresie braku stabilności politycznej kraju. "Także i dziś mamy powody, by wspólnie modlić się o pokój i pojednanie" - stwierdził austriacki duchowny.

W żadnej strofce "Cichej Nocy" w jej oryginalnej wersji niemieckiej nie pada słowo ‘pokój’, ale wszędzie, gdzie kolęda rozbrzmiewa przynajmniej przez krótką chwilę przypomina toczącym działania wojenne i wszelkiego rodzaju konflikty, że nie jest godne człowieka życie w podziałach i wrogości, podkreślali uczestnicy spotkania modlitewnego w intencji pokoju. Jak zgodnie stwierdzili, nawet jeśli w "Cichej Nocy" nie występuje samo słowo "pokój", to ten utwór powinien nas wszystkich łączyć, bo wszyscy chcemy nieść pokój światu.

DEON.PL POLECA

"Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem" podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia. Choć od jej skomponowania minęło już 200 lat, nadal pozostaje najpopularniejszą kolędą, nie dając szans takim słynnym utworom takim jak choćby "Last Christmas" George’a Michaela. Kolęda skomponowana w 1816, a wykonana w dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga, w prostych słowach i z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia.

Przez cały 2018 rok, z okazji 200. rocznicy pierwszego jej wykonania, trwają liczne jubileuszowe uroczystości. M.in. otworzyło podwoje odnowione muzeum "Cichej nocy" w Oberndorf, ukazała się specjalna publikacja, a 28 września z tej okazji została otwarta wystawa w Salzburgu.

Poczta austriacka 200. rocznicę "Cichej nocy" uczciła okolicznościowym znaczkiem, natomiast salzburskie koleje nadały jednemu z nowoczesnych elektrowozów imię "Stille Nacht". "Ta kolęda wzrusza wszystkich, wyszła daleko poza granice naszego regionu. Dlatego naszej lokomotywie nadajemy imię "Stille Nacht", aby jeżdżąc po całej Europie głosiła zawarte w jej słowach przesłanie pokoju", stwierdził przedstawiciel kolei austriackich. Podczas uroczystego poświęcenie nowoczesnej lokomotywy "Stille Nacht" wyprodukowanej w zakładach Siemensa, organizatorzy przekazali czek na pięć tysięcy euro dla salzburskiej fundacji pomocy dzieciom chorym na raka.

W tych dniach w księgarniach austriackich pojawiła się też "Tajemnica Cichej Nocy". Książka autorstwa salzburskiego autora kryminałów, Manfreda Baumanna, opowiada fascynującą historię pieśni, łącząc ją z kryminalnym wątkiem "mrocznej tajemnicy, która kosztowała już życie wielu ludzi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Salzburg: w kaplicy "Cichej Nocy" przedstawiciele religii modlili się o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.