Ks. Wierzbicki: retoryka o uchodźcach przypomina tę z początków Holocaustu

(fot. youtube.com)

Dawniej przedstawiano wyznawców judaizmu jako szkodników, dziś używa się tego samego języka względem uchodźców. Wmawia się społeczeństwu, że Ci ludzie przyniosą ze sobą tylko insekty i choroby - powiedział ks. prof. Alfred Wierzbicki.

 
Etyk wziął udział w lubelskiej promocji swojej najnowszej książki "Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa". Spotkanie odbyło się w środowy wieczór w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.
 

Wśród tematów, które ks. Wierzbicki porusza w swojej książce jest kryzys migracyjny. Podczas spotkania kapłan stwierdził, że powoływanie się na chrześcijaństwo w sprawie odmowy pomocy uchodźcom jest nie do pogodzenia z przesłaniem Ewangelii. - Mamy ogromny problem z nacjonalizacją polskości. Brakuje wizji społeczeństwa, które może być wielonarodowe i wielowyznaniowe.

 

Etyk porównał współczesny obraz wyznawców Islamu do sytuacji Żydów przed II wojną światową. - Zostaliśmy przestraszeni i ogłupieni. Dawniej przedstawiano wyznawców judaizmu jako szkodników, dziś używa się tego samego języka względem uchodźców. Wmawia się społeczeństwu, że Ci ludzie przyniosą ze sobą tylko insekty i choroby - mówił.

 

Ks. Wierzbicki zaznaczył, że istnieje problem w procesie formowania alumnów w seminariach. Jego zdaniem kandydaci do kapłańska łatwo popadają w fascynację ideologiami politycznymi. - To niedopuszczalne, aby seminarzyści kierowali się bardziej słowami tego czy owego polityka niż nauczaniem biskupów czy samego papieża - powiedział naukowiec.

 

Inną dziedziną, której filozof poświęcił swoje eseje jest refleksja nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II oraz nauczaniem posoborowych papieży. Ks. Wierzbicki zauważył, że takie osiągnięcia jak dialog z judaizmem są tytułowym "kruchym dziedzictwem". - Niewyobrażalne jest, aby zaprzepaścić dekady ciężkiej pracy. Polacy są dalej podzieleni wobec Żydów, bo w znacznej części naszego społeczeństwa tkwi drzemiący antysemityzm - ostrzegał eseista.

 

Mówiąc o podobieństwach pomiędzy pontyfikatami Franciszka i Jana Pawła II, ks. Wierzbicki zauważył, że nie można mówić o nauczaniu obecnego papieża jako o zwykłym wzorowaniu się na działaniach poprzednika. - Gdyby pontyfikat Franciszka był zwykłą kontynuacją to tkwiłby w jednym miejscu. Papież z Argentyny wiele elementów nauczania Wojtyły rozszerzył i rozwinął. Taką ewolucję przeszło pojęcie "miłosierdzia", które u obecnego biskupa Rzymu przeszło w "czułość" - tłumaczył wykładowca KUL.

 

Ks. Alfred Marek Wierzbicki urodził się w 14 sierpnia 1957 r. Jest kapłanem archidiecezji lubelskiej, filozofem i poetą. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1982 roku. W latach 1983-1986 podjął studia filozoficzne na KUL; jednocześnie w latach 1985-1986 pracował jako duszpasterz akademicki. W 1986 roku skierowany na studia doktoranckie w Międzynarodowej Akademii Filozoficznej w Lichtensteinie.

 

Od 1992 roku związany z Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii KUL. W latach 2006-2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL. W latach 2002-2012 był prorektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, a od 2004 r. jest wikariuszem biskupim do spraw kultury Archidiecezji Lubelskiej.

 

Książka "Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa" jest zbiorem esejów, w których autor mierzy się z aktualnymi problemami polskiego Kościoła. Autor ukazuje, że rozwiązania wielu kwestii można odnaleźć w rzetelnym i głębokim namyśle nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II i ostatnich pontyfikatów. Książka ukazała się w ramach "Biblioteki Więzi".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

260

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jawygo 09:17:48 | 2019-02-15
"Polacy są dalej podzieleni wobec Żydów, bo w znacznej części naszego społeczeństwa tkwi drzemiący antysemityzm - ostrzegał eseista." Dobrze że Żydzi nas kopchają .Wczorajsza wypowqiedz Netaniachu najlepiej tego dowodzi

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 20:09:08 | 2018-11-15
Autor pamięta jeszcze retorykę Kościoła w sprawie aneksji Austrii czy mu przypomnieć uroczystą deklarcję episkopatu z tej okazji? 

Oceń 4 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 20:08:51 | 2018-11-15
Może ks.Wierzbicki przeoczył to:

1 Tm 5,8
A jeśli kto nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego.

2 Kor 6
4. Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo
5. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? 15 Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? 16 Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg:6
Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich,
i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
7 Przeto wyjdźcie spośród nich
i odłączcie się od nich, mówi Pan,
i nie tykajcie tego, co nieczyste,
a Ja was przyjmę

Akurat z insektami i chorobami można sobie dość łatwo poradzić nawet jeśli by były (a czasem pewnie są i ignorować tego nie można). Gorzej z ich wierzeniem w to, że są ludzmi, którym Allah oddaje nas pod panowanie, bo ogłupił nas i pozwala im się osiedlać na naszej ziemii, rozmnażać się i żyć na nasz koszt.

Oceń 41 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zykes 17:20:24 | 2018-11-15
Rzucaj gromy na antyszczepionkowców bo to ciemne tłumoki zwiększające ryzyko epidemii zagrażającej nam wszystkim.
Opieprzaj przytomnie zauważających, że status szczepionkowy "uchodźców" jest nieznany (lub znany i tragiczny) - jesteś wstrętnym faszolem i to pomimo wiedzy, że np. na Ukrainie (i  - surprise, surprise - na Zachodzie) Odra się rozprzestrzenia.

Oceń 43 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook