Kardynał znany z walki z pedofilami został szefem papieskiej fundacji

kard. Sean O'Malley (fot. Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License / Wikimedia Commons)

30 października kardynał Sean O’Malley został wybrany na szefa zarządu Papal Foundation (Fundacji Papieskiej). Zastąpił kard. Donalda Wuerla, który ustąpił ze stanowiska po 8 latach.

 

Fundacja zrzesza amerykańskich biskupów i świeckich, którzy zarządzają środkami przeznaczonymi na stypendia i granty, służące promowaniu wartości chrześcijańskich oraz nauczania papieskiego. Budżet wynosi ponad 200 milionów dolarów. Kard. O’Malley pracuje w zarządzie fundacji od 12 lat. Jest arcybiskupem Bostonu znanym z walki ze skandalami pedofilskimi w Kościele.

 

Dotychczasowy szef zarządu ustąpił po oskarżeniach związanych z tuszowaniem przypadków pedofilii wśród duchowieństwa w administrowanej przez niego diecezji Waszyngton. Kard. Wuerl złożył dymisję z urzędu metropolity, którą 12 października przyjął papież Franciszek. Kardynałowi Wuerlowi zarzucono ukrywanie przypadków czynów wykorzystywania seksualnego i brak właściwej reakcji na nie, gdy w latach 1988-2006 był biskupem w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Doszło tam do skandalu pedofilii na wielką skalę.

 

Papież odpowiada na szokujący raport dotyczący molestowania dzieci przez ludzi Kościoła >>

 

"Rodziny i jednostki z ubogich regionów całego świata doświadczyły ogromnych zmian w jakości życia dzięki dofinansowaniom Papal Foundation" - pisze w oświadczeniu nowy szef fundacji. "Kościoły, projekty edukacyjne i związane ze zdrowiem, ewangelizacja i poszukiwanie nowych powołań stały się możliwe dzięki wielkiej hojności kobiet i mężczyzn, którzy współpracują ze Stolicą Apostolską w zapewnianiu środków finansowych dla naszych braci i sióstr znajdujących się w potrzebie" - dodaje kardynał.

 

Pieniądze zarządzane przez Papal Foundation wędrują do najbardziej potrzebujących. Służą wsparciu ofiar kryzysu migracyjnego z Wenezueli, budowie szpitali w Afryce i Europie Wschodniej oraz budowie szkół w Afryce, Ameryce Środkowej i Azji.

 

Aby uzyskać wsparcie od Papal Foundation należy zgłosić się do swojego biskupa lub nuncjusza apostolskiego, który następnie kieruje wniosek do Stolicy Apostolskiej. Projekty są wybierane na bazie oceny potrzeb oraz możliwości sfinansowania przez fundację.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook